Tohle dělá za volantem statisíce Čechů. Okamžitě s tím přestaňte, policie za to bere řidičák

Některé přestupky se řidičům mohou pěkně prodražit či je dokonce stát řidičský průkaz. Dejte si pozor, jestli je neděláte i vy.

i Zdroj fotografie: ŠJů / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Nějakého přestupku se čas od času dopustí většina řidičů. V řadě případů se jedná o drobná porušení pravidel, za která obvykle hrozí spíše nižší pokuty. Některé časté prohřešky už se ale řidičům mohou pěkně prodražit či dokonce hrozí, že jim za to policie vezme řidičák. Jeden takový přestupek přitom za volantem někdy udělala značná část Čechů.

Na tuto věc si dejte velký pozor

Češi jsou známí svou mnohdy nadměrnou konzumací alkoholu. Podle webu ČT24 pije alkoholické nápoje každý den téměř desetina dospělých Čechů. Jedna věc je ale pití a druhá řízení pod vlivem alkoholu. V tuzemsku se bohužel ještě stále jedná o rozšířený problém. Jen za loňský rok policie za tento přestupek zastavila téměř 100 tisíc opilých řidičů, píše web AutoŽivě. Ačkoli oproti předchozím letům, kdy tento počet dosahoval až 140 tisíc se jedná o pokles, i tak je číslo velmi vysoké.

iZdroj fotografie: Depositphotos
V Česku platí na rozdíl od jiných evropských států nulová tolerance alkoholu

V Česku je na rozdíl od řady jiných evropských zemí tolerance alkoholu při řízení naprosto nulová. Existují sice výjimečné situace, při kterých je jízda s alkoholem v krvi prominuta, jak psaly Události247. Jedná se však o naprosto ojedinělé případy. Při běžném provozu by lidé neměli nadýchat ani desetinu promile. I přesto se mnoho řidičů odhodlá po konzumaci alkoholu sednout za volant. Řada lidí také podceňuje skutečnost, že alkohol může zůstávat v krvi ještě hodiny po konzumaci.

Za tento přestupek vám policie klidně vezme i řidičák

Tresty, které za tento prohřešek hrozí, rozhodně nejsou nízké. Jak pak informovaly Události247, od příštího roku nastanou v systému pokut novinky, které mnohé tresty ještě navýší. Kromě vysokých pokut navíc mohou lidé i zavinit vážnou nehodu a ublížit tak nejen sobě, ale i ostatním. I přesto ale tento přestupek za volantem někdy udělali možná i statisíce Čechů.

Velké změny pro majitele řidičských průkazů jsou za rohem: Zjistili jsme, co se chystá

Konkrétně za přestupek řízení pod vlivem alkoholu bude lidem od příštího roku hrozit ve správním řízení sankce až 25 tisíc korun, za odmítnutí podrobení se testu na alkohol a jiné návykové látky pak řidiči zaplatí dokonce až 75 tisíc korun, uvádí web Měšec. Pokud navíc řidič nadýchá 1 promile a víc, jedná se o trestný čin. Za to pak hrozí nejen vysoká pokuta, ale až 1 rok ve vězení, 7 trestných bodů a zákaz řízení na 1-2 roky, píše web Policie ČR.

Jsou podle vás tresty za řízení pod vlivem alkoholu adekvátní? Napište nám, co si o věci myslíte

Diskuze Vstoupit do diskuze
118 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články