Na důchodce už tvrdě dopadlo několik úsporných opatření. Nyní si pro ně vláda chystá další nemilé překvapení.
Na pracující Čechy, kteří již stříhají metr a těší se na odchod do důchodu, se valí další pohroma. Ministerstvo práce a sociálních věcí si pro ně připravilo novinku, ze které asi nikdo z nich nebude nadšený. Zdaleka to navíc není jediná nepříjemná věc, kterou stát na seniory chystá. Nedávno například poslanci schválili změnu valorizací penzí, díky čemuž se růst důchodů výrazně zpomalí, jak informovaly Události247.
Co se stát chystá udělat
V rámci úsporného balíčku dopadnou vládní škrty prakticky na všechny skupiny obyvatel. Výjimkou nebudou ani ti, kterým se blíží čas odchodu do důchodu. Konkrétně se nepříjemné změny týkají lidí narozených v letech 1965 až 1971. Aktuální plány totiž naznačují, že Češi narození v těchto letech by měli jít do důchodu až o 7 měsíců později, než jak je tomu nyní.
Tato naléhavá zpráva negativně zasáhne skutečně mnoho lidí. Tisíce Čechů totiž kvůli tomu budou důchod dostávat později, než je zvykem. Například lidé narození v roce 1966 tak půjdou do důchodu v 65 letech a 2 měsících a Češi narození v roce 1968 dokonce ještě o 3 měsíce později. Dosud přitom byla věková hranice pro odchodu do penze stanovena na rovných 65 let.
Někteří lidí ještě neví, kdy budou moci do důchodu jít
Nová pravidla by měla vstoupit v platnost už v roce 2025. To je ale pro mnohé skutečně brzy. Řada lidí již může mít dohodnutý konec v zaměstnání či má jiné plány, které tak bude muset zrušit. Lepší časy pak rozhodně nečekají ani mladší osoby. Například Češi narození v letech 1972 a 1973 se dobu, kdy budou moci odejít do důchodu, dozví pravděpodobně až příští rok.
Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) posunutí věkové hranice zdůvodňuje deficity důchodového systému a prodlužující se průměrnou délkou života. Jak nicméně upozorňuje opoziční poslanec Aleš Juchelka (ANO), situace zdaleka není tak jednoznačná a na mnoho lidí mohou mít tato opatření zásadní dopady. „Argumentace, že se bude posouvat věk odchodu do důchodu, protože se zvyšuje věk dožití, je postavená na vodě. Navíc je důležitý i věk dožití ve zdraví,“ řekl Juchelka pro web Novinky.
Zdroj: Novinky