Tito Češi budou v roce 2024 pobírat každý měsíc 43 967 Kč. Máte na peníze nárok i vy?

Průměrná mzda je v poslední době často skloňovaným tématem. Někteří lidé si v tomto roce o něco přilepší.

i Zdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
                   

O tom, že se letos dojde k velkým a významným změnám z hlediska zdanění a odvodů, jsme vás na Událostech247 informovali už dříve. Kvůli schválenému vládnímu balíčku nastává zaměstnancům opět povinnost platit nemocenské pojištění. To jim sníží čistý příjem, a to i přesto, že daňová sazba zůstane stejná. 

O kolik se průměrná mzda zvýšila

Průměrný plat, respektive průměrná mzda, představuje průměr hrubých mezd všech ekonomicky aktivních obyvatel České republiky, vysvětluje web Měšec. Je to důležitý ekonomický ukazatel, který ovlivňuje různé ekonomické parametry, jako jsou například minimální zálohy na pojistné u OSVČ. Jako očekávaná mzda byla pro letošek stanovena částka 43 967 korun. Oproti roku 2023, kdy byla průměrná mzda 40 324 korun, je to navýšení o 3643 korun.

iZdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
Průměrná mzda je každoročně hojně diskutovaným tématem

Reálný průměr bude možné zjistit až na konci kalendářního období. Měšec přinesl také tabulku, která ukazuje, jak se průměrná zda vyvíjela. Například v roce 2012 to bylo 25 137 korun. V roce 2020 se tato částka zvýšila už na 34 835 korun. Informace o průměrné mzdě jsou na stránkách ČSÚ aktualizovány každé čtyři měsíce. Kromě průměrné celorepublikové mzdy jsou na nich k dohledání také průměrné mzdy, které se vztahují k jednotlivým krajům v České republice.

Nejvíce peněz berou lidé v Praze

Podle očekávání má ze všech krajů nejvyšší průměrný plat Praha. Tento kraj je dokonce jako jediný nad celorepublikovým průměrem. Hned za ním je Středočeský kraj následovaný Plzeňským. Nejnižší průměrné mzdy jsou podle údajů ČSÚ v Karlovarském a Pardubickém kraji. „Bydlím ve Svitavách, kde máme mít podle té tabulky přes 38 tisíc, ale to já jsem nikdy neměla. Zajímalo by mě, podle čeho to počítají,“ řekla k tomu Událostem247 paní Mirka.

Stát lidem v roce 2024 vezme peníze: Už se to rozjelo, o tisíce Kč přijdou miliony Čechů. Týká se to i vás?

Co se týká minimální mzdy, s účinností od 1. ledna 2024 se zvyšuje její základní sazba o 1 600 korun za měsíc na 18 900 korun, respektive o 8,70 za hodinu na 112,50. O tomto zvýšení rozhodla vláda na svém jednání 13. prosince 2023, vysvětluje web Ministerstva práce a sociálních věcí. Minimální mzda se vztahuje na všechny zaměstnance v pracovním poměru nebo právním vztahu založeném dohodami o pracích konaných mimo pracovní poměr.

Jako vysokou mzdu, případně plat máte v práci vy? Dejte nám vědět do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
83 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články