Tito Češi přijdou o střechu nad hlavou: Stát je 1. ledna 2024 jednoduše vystěhuje a skončí na dlažbě. Týká se to i vás?

Chvíle, kdy státu připadnou desetitisíce pozemků a dalších nemovitostí, se pomalu ale jistě blíží. Lidé my se měli přesvědčit, zda zabavení majetku nehrozí i jim.

i Zdroj fotografie: Petr1888 / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

Mnoho velkých změn či zákonů začíná platit vždy od začátku nového roku. Nejinak tomu bude i příští rok. Kromě toho, že v platnost vstoupí například novela silničního zákona, jak informovaly Události247, je tu ještě jedna věc, o které by Češi měli vědět. Od 1. ledna příštího roku totiž stát zabaví všechny nemovitosti, které nemají v katastru dostatečně identifikovaného vlastníka. Teoreticky je tak možné, že někteří Češi přijdou o svou střechu nad hlavou. Pokud se problém týká i vás, máte nevyšší čas na to jej napravit.

Na vyřešení už mají lidé jen posledních pár měsíců

Málokoho by napadlo, že jednoho dne může zjistit, že dům, ve kterém žije, již není jeho. Podle ustanovení v občanském zákoníku však skutečně 1. ledna 2024 stát nabude právo na automatické převedení nemovitostí a pozemků, jejichž majitelé jsou v katastru nemovitostí nedostatečně identifikováni do svého vlastnictví, upozorňuje web Novinky.

Někteří Češi se tak možná obávají, že je stát vystěhuje a oni skončí na dlažbě. Tomuto krajnímu řešení, ke kterému v praxi nejspíš nikdy reálně nedojde, lze však snadno předejít. Stačí si vše ověřit ve veřejně dostupném seznamu, který vede Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM), píše úřad na svém webu. Pokud lidé zjistí, že se jich problém týká, musí se nejpozději do konce roku na úřad přihlásit. Nedostatky je pak nutné dát do pořádku. Nejčastěji chybí například uvedení celého jména, kompletní adresy či dalších údajů.

„Zamyslete se i nad tím, zda vaši předkové nevlastnili nemovité věci, které nyní ve vlastnictví rodiny nejsou. V seznamu Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových se dá vyhledávat podle katastrálního území i podle jména vlastníka,“ cituje doporučení advokátky Hany Šonkové web Novinky.

Stát dal Čechům na nápravu nedostatků 10 let

Mnozí by si řekli, že stát přeci nemůže jen tak ze dne na den pozemek či stavbu, jež někomu patří zabavit. Nutno však podotknout, že lidé měli na vyřešení svých restů dlouhých 10 let. Novela katastrálního a občanského zákona byla totiž schválena v roce 2014, připomíná server Aktuálně. Za tu dobu se podařilo dohledat asi 50 tisíc vlastníků. Okolo 150 tisíc pozemků a nemovitostí však stále v seznamu zbývá.

iZdroj fotografie: Jednorožec / Creative Commons / CC BY
Zda se problém netýká i vás můžete zjistit v seznamu, který vede stát, respektive Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových

„Reálně se tak jedná o 150 559 nemovitostí, které nemají správně zapsaného vlastníka. Z toho je 147 004 pozemků. Jedná se zejména o ornou půdu, a to ve 43 procentech, dále o louky a lesní pozemky, ale také o chmelnice, ovocné sady, vinice či zahrady. Správně zapsaného vlastníka pak nemá také 3 555 staveb, zejména jde o garáže nebo zemědělské stavby a usedlosti,“ dodala pro web Aktuálně mluvčí ÚZSVM Michaela Tesařová. 

Co si o novele zákona myslíte? Napište nám svůj názor na věc do komentářů pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
106 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články