Tito lidé nedostanou z důchodu ani 1 Kč. Stát už o všem rozhodl, týká se to velké spousty lidí

Důchody jsou v poslední době často skloňovaným tématem. Většině lidí se vládou zaváděné změny prostě nelíbí.

i Zdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
                   

Na důchodce i Čechy, kteří se do penze teprve chystají, se v poslední době valí jedna změna za druhou. Většina z nich je však lidem proti srsti. Mezi ty nejvýraznější patřila třeba zpráva, podle které budou lidé do penze odcházet později než dosud, jak informovaly Události247. Důchody nicméně v blízké budoucnosti čekají velké změny.

Jaké novinky začínají platit

Psali jsme také o tom, že od poloviny roku 2025 si senioři budou muset zvyknout na novinku. Důchody už totiž budou chodit jinak, než byli zvyklí. Stát už je totiž nebude vyplácet předem v pravidelných měsíčních lhůtách, jako je tomu dosud, ale pro daný kalendářní měsíc. Tedy od prvního dne kalendářního měsíce do posledního. Nový termín bude určen tak, aby spadal do první poloviny kalendářního měsíce.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Důchody jsou v Česku velice ožehavým tématem

Ne každý také ví, že nárok na vyplácení státního důchodu nevzniká automaticky, a že ne každá práce se do přiznané penze počítá, upozornil web Finance. Hlavní dvě podmínky pro získání popisuje paragraf 28 až 67g zákona č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění. Jsou jimi dosažení řádného důchodového věku a získání potřebné doby pojištění. Věk, kdy máte nárok na odchod do důchodu, si můžete vypočítat na této kalkulačce.

Kdy můžete o důchod úplně přijít

Potřebná doba pojištění v roce 2024 činí 35 let a může být příspěvková, nebo náhradní. Příspěvková doba spočívá v tom, že byl po její délku žadatel účastníkem na důchodovém pojištění, které se mu odvádělo ze zaměstnání, nebo je sám odváděl z podnikání. Náhradní doba pojištění je období, které se počítá do důchodu, i když žadatel nebyl aktivním účastníkem důchodového pojištění, píše dále web Peníze. Důležité je vědět, že pokud vám bude přiznán starobní důchod, nikdo vám ho už nevezme.

Čechům přestanou chodit důchody: O všem je rozhodnuto, už brzy se vše změní k nepoznání

Ostatní druhy státních důchodů je však možné odebrat úplně. Aby se něco takového mohlo stát, musí zmizet důvod, pro který byl důchod vyplácen. Například u invalidního důchodu se to stane, když se zlepší zdravotní stav natolik, že už je osoba práce schopná. V tomto případě se navíc může snížit i stupeň invalidity, což znamená, že sociálka důchod neodebere úplně, ale zvýší se práceschopnost a člověk bude pobírat nižší penzi. „Já myslím, že je to v pořádku. Proč by měl dostávat peníze člověk, který na ně už nemá nárok,“ řekla k tomu Událostem247 paní Magda.

Jaký je váš názor na výše zmíněné informace? Dejte nám vědět do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
53 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články