Stát má jasno: Tito řidiči si od 23. prosince 2023 připlatí. Výjimky nebudou

Pokud vlastníte auto, připravte se v následujících měsících na řadu novinek. Některé z nich navíc budou znamenat zvýšení nákladů.

i Zdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

České řidiče čeká od nového roku řada změn. Události247 například psaly o tom, že v případě zájmu bude policie posílat motoristům SMS zprávy se stavem jejich bodového konta. Další, už méně příjemnou novinkou jsou změny týkající se zvýšení pokut a trestných bodů za některé přestupky. To však není všechno. Výrazně si totiž připlatí také mnozí řidiči, kteří ani žádný přestupek nespáchají. A to už od 23. prosince roku 2023.

Mnozí řidiči zapláčou

Česká vláda schválila novelu zákona o povinném ručení, která přináší změny, jež se motoristům rozhodně nebudou líbit. V rámci novely totiž dojde ke zvýšení minimálního limitu krytí z 35 milionů na 50 milionů korun, píše web Kurzy. Řidiči, kteří dosud měli pouze nižší pojistku si tak připlatí, neboť za vyšší pojistné plnění si pojišťovny logicky účtují i více peněz. A výjimky nebudou.

Nová pravidla na českých silnicích: Policie bude rozdávat vesele pokuty 70 000 Kč, výjimky nebudou

Důvodem změn má být reakce na rostoucí ceny a potřebu adekvátnější ochrany před finančními následky nehod. Jak totiž píše web Kurzy ceny zdravotní péče i další náklady rostou. Stávající limity by nemusely stačit, když dojde k dopravní nehodě s vážnými následky a vysokou škodou“. Rozdíly v cenách pojistného však pro řidiče budou znamenat zvýšené náklady. Jak ostatně píše web Finance, lze čekat že si řidiči na povinném ručení v budoucnu připlatí“.

Změny se dotknou i pojišťoven

Ty totiž budou muset splnit nový požadavek na digitální reportování všech smluv o povinném ručení do systému České kanceláře pojistitelů a následně i do registru vozidel. To pro pojišťovny znamená nemalou komplikaci. Budou totiž muset přizpůsobit své IT systémy, aby byly schopny poskytovat data okamžitě a online, píše web Automania.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Vyšší povinné pojistné plnění má zajistit lepší finanční ochranu před následky nehod

Zatímco některé pojišťovny jsou tak již na změny připravené, jiné budou muset své konkurenty dohonit. „I ti pomalejší hráči na trhu musejí rychle dotáhnout digitalizaci svých systémů, aby si mohli tuto zákonnou povinnost splnit. Řada pojišťoven je už s implementací skoro v cíli a první změny související s novým zákonem bude spouštět již s předstihem například v říjnu letošního roku,“ uvedl pro web Automania analytik pojištění Srovnejto.cz Tomáš Růžička.

Jak vysoké pojistné plnění aktuálně máte? Dejte nám vědět do komentářů pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
125 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články