Pozor: Tohle dělá na dálnici každý druhý Čech: Hrozí za to přitom tučná pokuta a zákaz řízení

Mnozí řidiči se při jízdě na dálnici dost možná dopouští přestupku, aniž by o tom vůbec věděli.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

Zatímco někteří čeští řidiči svou drzostí překonávají všechny meze, jiní jsou vůči ostatním účastníkům provozu naopak až přehnaně ohleduplní. Tato snaha se však někdy může zvrtnout až do extrémů, což může vést k nemalým komplikacím. A co víc, v některých situacích se může dokonce jednat o přestupek, který přitom podle zkušeností členů redakce dělá na dálnici dost možná i každý druhý Čech. Nepatříte mezi ně i vy? Pokud ano, dejte si na to pozor, hrozí za něj totiž tučná pokuta a zákaz řízení.

Takové chování se na dálnici nevyplácí

Konkrétně se jedná o situace, kdy řidiči jedoucí po dálnici uhýbají do vedlejšího jízdního pruhu, aby umožnili vjezd řidičům z připojovacího pruhu. Tento manévr je však ve skutečnosti považován za přestupek, upozorňuje web Garáž. V ideálním případě by totiž řidič v pravém pruhu měl pokračovat v jízdě stálým tempem. Motorista v připojovacím pruhu by pak měl správně vyhodnotit situaci a zařadit se, jak to bude možné.

iZdroj fotografie: Niederkasseler / Creative Commons / CC-BY-SA
Pro jízdu na dálnici platí některá speciální pravidla, jež je nutné dodržovat

Zároveň, pokud připojení není možné, zastavení v připojovacím pruhu je rovněž nežádoucí. Mělo by k němu dojít pouze v nouzových situacích, nikoli vždy, kdy je na dálnici provoz příliš hustý a řidič se jen bojí mezi jedoucí auta vjet a zařadit se. „Rozjíždět se z místa mezi auta, která jedou 130 km/h, je nesmírně nebezpečné,“ dodává web Autosalon.

Dobrý skutek, který vás může přijít draho

Výše popsané situace týkající se komplikovaného připojení na dálnici mnoho řidičů zná a proto se v rámci ohleduplnosti snaží připojování ostatním motoristům maximálně usnadnit. To by však raději dělat neměli. Když totiž řidič v pravém pruhu uhýbá do levého, aby umožnil připojení jiného vozu, porušuje tím dost možná silniční zákon, píše web Garáž. Ten stanovuje, že řidič může přejíždět z jednoho jízdního pruhu do druhého pouze pokud tím neohrozí a neomezí jiné řidiče.

Na českých dálnicích se budou dít velké změny. Stát už vše potvrdil. Dotkne se to nás všech

A co za překročení zákona hrozí? Překvapivě vyšší tresty, než by mnozí za tento přestupek možná očekávali. Pokud se totiž jedná o řidiče nákladního vozu nad 3,5 t / jízdní soupravy nad 7 m“, může mu v krajním případě hrozit pokuta či dokonce zákaz řízení, dodává web Garáž.

Kromě popsaného pravidla by si však Češi měli na dálnici dát pozor také na několik novinek, které v následujících měsících začnou platit. Jak psaly Události247, od nového roku začne v Česku na některých úsecích platit vyšší povolená rychlost, 150 kilometrů v hodině. Kromě toho již od letošního podzimu na mnoha místech přibyly nové značky zakazující kamionům v daném úseku předjíždět.

Věděli jste, že za zmíněný manévr lze dostat dokonce i pokutu? Napište nám do komentářů pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
100 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články