Tohle dělá přes 80 % Čechů a platí kvůli tomu na benzinkách víc, než musí. Ihned s tím přestaňte

Mnozí Češi hledají nejrůznější způsoby, jak kvůli drahým pohonným hmotám ušetřit.

i Zdroj fotografie: Santeri Viinamäki / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

Rostoucí ceny paliv přivádí v posledních měsících nejen české řidiče k zoufalství. Že částky na benzinkách jsou skutečně vysoké dokazují zářijové ceny, které navíc mohou ještě růst, jak psaly Události247. Benzin už se v Česku vyšplhal na cifru přesahující 40 korun za litr. A o moc lépe na tom není ani nafta, které do magické čtyřicítky schází už jen něco přes korunu, dodává web iRozhlas. Není se tak čemu divit, že motoristé se snaží ušetřit, kde můžou. Většina z nich přitom neví, že velká část Čechů dělá nejen při tankování věci, kvůli kterým platí víc, než musí.

Pneumatiky jsou důležitější, než si mnozí myslí

Většina motoristů se snaží spořit tím, že tankuje na těch benzinkách, které nabízí nejnižší ceny. To však zdaleka není jediný způsob, jak ušetřit. Na spotřebu paliva, a tedy i útratu za jeho nákup má značný vliv správné obutí vozu. Třeba zimní pneumatiky mají „zpravidla vyšší valivý odpor, a tedy i vyšší spotřebu paliva“, jak píše web Garáž. Pokud tedy děláte to, že takzvaně dojíždíte zimní pneumatiky v létě s pocitem, že ušetříte, není tomu tak a raději s tím ihned přestaňte.

iZdroj fotografie: Bazi / Creative Commons / CC-BY-SA
Správný výběr pneumatik může mít na spotřebu větší efekt, než si mnozí myslí

Důležitý je pak v souvislosti s pneumatikami také správný tlak. Řidiči by měli tento údaj pravidelně kontrolovat. Při jízdě na hladkém povrchu jim totiž „zvýšení tlaku v pneumatikách o 0,1–0,2 baru může přinést úsporu paliva kolem 1–2 %“ ,uvádí server AutoŽivě. Zároveň dokládá, že toto a další podobná pravidla nezná většina řidičů. „Na základě interních záznamů a zkušeností expert tvrdí, že se jedná o problém pěti řidičů z šesti,“ popisuje web sdělení servisního odborníka. To je jinými slovy přes 80 procent motoristů.

Ušetřit na benzinkách lze i jinak

Například tankováním v ranních hodinách. A to především v létě. Jak totiž informovaly Události247, u benzinu spolu s rostoucí teplotou klesá jeho hustota. Pokud tedy lidé natankují v chladnějších, ranních hodinách, měli by při stejném počtu litrů do nádrže dostat více energie v podobě vyšší hustoty paliva.

Lidé přišli na to, jak ušetřit na benzínu a naftě: Zjistili, že se jim vyplatí tankovat brzy ráno

V neposlední řadě pak mohou lidé ušetřit také třeba prostým sundáním nepotřebné zahrádky či boxu ze střechy auta, které kvůli odporu vzduchu spotřebu paliva zvyšují. Anebo správným stylem jízdy. „Jezděte hlavně maximálně plynule. Brzdy používejte jen v nejnutnějších situacích, jinak se snažte využívat setrvačnost auta. Když vidíte v dálce obec, sundejte jen nohu z plynu a uvidíte, jak daleko vaše auto doplachtí,“ radí web Garáž.  

Jaké metody využíváte, abyste jezdili úsporněji? Podělte se s námi o své zkušenosti v komentářích pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
141 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články