Topíte doma tímto dřevem z lesa? Raději toho okamžitě nechte, hrozí za to dokonce vězení

Věděli jste, že za topení dřevem můžete skončit ve vězení? Pokud si donesete z lesa konkrétní druh dřeva, přijde vás to skutečně draho.

i Zdroj fotografie: Josh Jones owner of Advanced Heating Solutions, an appliance company/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

S topením dřevem je to občas velmi složité. V zahraničí ho chtějí zakázat, u nás za něj hrozí dokonce vězení. Pokud patříte mezi ty, kteří si z lesa občas přinesou domů trochu větví na zátop, pak vás to může přijít skutečně draho. Pokud byste sáhli po větším dřevě, můžete se dostat do problémů se zákonem, a při větší škodě dokonce riskujete trestní stíhání. Podle webu TN vás čekají postihy nejen za sběr dřeva, ale také některých hub či borůvek.

Za sběr dřeva hrozí vězení

Vzhledem k rostoucím nákladům na energie přibývá domácností, které hledají úspornější způsoby vytápění. Les tak často láká nejen na procházky, ale i jako zdroj palivového dřeva. Zajít si do lesa pro pár větví nebo šišek se může zdát být neškodné, avšak opak je pravdou. Se samotným sběrem dřeva je to trošičku složité. Přinést si pár větví není žádný problém, avšak záleží na tom, jaký typ dřeva si domů přinesete. Zákon přitom mluví jasně.

Daň za topení dřevem v zimě: Peníze se budou odvádět přímo státu. Lidem se to vůbec nelíbí

iZdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
Palivové dříví je v Česku rekordně drahé, hned tak nezlevní

Podle českého lesního zákona (č. 289/1995 Sb.) je vstup do lesa povolen každému na vlastní riziko. Zároveň lze pro osobní potřebu sbírat lesní plody nebo suché větve, které volně leží na zemi, známé jako klestí. Při tom je však nutné respektovat přírodu, nenarušovat prostředí lesa a dodržovat pokyny majitele nebo správce lesa. Otázkou však zůstává, co se vůbec považuje za klestí. Většinou jde o větve, které mají maximální průměr 7 centimetrů na silnějším konci a leží volně na zemi. Sběrem jiného dřeva pak riskujete i trestní stíhání.

Jak to s tím dřevem vlastně je?

Dřevo silnější než 7 cm spadá do jiné kategorie a bez povolení jeho odnášení zákon zakazuje. Pokud si skutečně domů odnesete bez povolení větve, které jsou v průměru silnější než 7 centimetrů, bude na vás čekat pokuta. Pokuta může být v různé výši, každopádně vše se mění v momentě, kdy způsobíte škodu přesahující 10 000 Kč. V tom případě se pak jedná o trestný čin a za ten vám může hrozit několikaleté vězení. Web iDnes nedávno informoval o tom, že chce ministr dokonce sběr klestí začít kontrolovat.

Pohroma za dveřmi: Čechům začínají ve velkém vypínat topení. Lidé s tím neudělají vůbec nic

iZdroj fotografie: Adam Hauner/ Creative Commons / CC-BY-SA

Sbírat dřevo z lesa je risk, který se nevyplatí. Skvělou alternativou je domluvit se se správcem nebo přímo vlastníkem lesa na takzvané samovýrobě. Lesník vám pak může nabídnout stromy, které jsou označené pro kácení. Takové dřevo si pak s povolením můžete zpracovat sami jakýmkoliv možným způsobem. Jde logicky o cenově dostupnější možnost. Je však nutné brát v potaz, že jde o časově i fyzicky náročnější alternativu.

Topíte doma dřevem z lesa?

Diskuze Vstoupit do diskuze
93 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články