Chcete se vyhnout nepříjemnému vedru při usínání? Poradíme vám, jak během několika minut efektivně ochladit místnost a díky tomu rychleji usnout.
Léto milují pravděpodobně všichni – koneckonců, kdo by neměl rád příjemné teplé a slunečné dny. Bohužel, léto bývá častokrát velmi nemilosrdné a někdy je dokonce takové vedro, že se v něm jednoduše nedá usnout. Člověk se pak musí spolehnout na větrák nebo klimatizaci, jenže ty zase hučí, usnout u nich je pro mnohé nemožné a navíc, jak vás již redakce Událostí247 informovala, některé mohou být navíc velmi nekvalitní. Jak si tedy ochladit místnost bez nich? Poradíme vám jednoduchý trik.
Místnost se ochladí během pár minut
Léto patří asi mezi to nejoblíbenější roční období, ale stejně jako každé jiné, i ono s sebou přináší spoustu nepříjemností. Jednou z nich je problém s usínáním, a to především během úmorných veder. Ano, člověk si sice může otevřít okno, ale tato metoda není až tak efektivní a hluk zvenku pak některým proces usínání akorát ještě zhorší. Rozhodně nepomůže ani větrák, který je zbytečně hlučný, stejně jako klimatizace. Ideální způsob, jak si ochladit místnost, tak budeme muset hledat u našich předků, kteří neměli přístup k moderním technologiím.
Ve vyprahlých a horkých nocích egyptské pouště lidé využívali jednoduchou techniku. Do místnosti umístili vlhkou tkaninu, nejčastěji prostěradlo, která díky odpařování vody ochlazovala vzduch. Tento princip funguje dodnes – jakmile se voda z látky začne odpařovat, odvádí s sebou teplo a teplota v okolí klesá. V moderních podmínkách stačí navlhčit prostěradlo studenou vodou, vyždímat a pověsit ho v místnosti poblíž otevřeného okna – klidně na garnýže. Proudící vzduch proces odpařování urychlí a během chvíle se vám ložnice příjemně zchladí.
Jak to, že to funguje
Abychom mohli rychle usnout, musíme pochopit celý proces usínání. Aby bylo tělo schopné přejít do klidového režimu, musí začít produkovat melatonin – tedy hormon, který navozuje spánek. Aby k tomu ale došlo, musí nejprve trochu klesnout jeho teplota – proto se také doporučuje před spánkem vyvětrat místnost, aby se ochladila. Odborníci doporučují ideální teplotu v místnosti kolem 18 až 21 stupňů Celsia. Když v noci zůstává horko, tělo se nedokáže uvolnit a pokud nakonec usnete, čeká vás pouze přerušovaný spánek.
Právě výše zmíněná praktika by vám v tomto případě mohla výrazně pomoci. Vlhká tkanina, například prostěradlo, začne odpařováním vody ochlazovat místnost, tělo začne produkovat melatonin a rázem se vám snadněji podaří usnout.
Triků, jakými si můžete během pár minut ochladit místnost, existuje hned několik. V dnešní době si například můžete pořídit chladicí matraci, polštáře nebo prostěradla. Odborníci také doporučují pít před spaním více studené vody nebo si dát ledovou či studenou sprchu. V případě, že vám nevadí usínat při zapnutém větráku, můžete před něj umístit led, čímž docílíte toho, že na vás bude proudit studenější vzduch.
Vyzkoušíte tuto metodu?


