Zaplatí stejné peníze, ale natankují více nafty či benzínu. Řidiči přišli na legální trik u čerpacích stanic

Čerpat pohonné hmoty co nejvýhodněji je snem každého řidiče. Paliva berou mnoho peněz z rodinného rozpočtu. Přitom to tak nemusí být.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Ceny paliv se sice v posledních měsících po extrémním loňském roce uklidnily, brzy ale opět porostou. Web AutoŽivě připomíná, že zdražení může být až o tři koruny na litr kvůli emisním povolenkám. Opět se proto budou hodit tipy, kterými je možné alespoň trochu na pohonných hmotách ušetřit a zmírnit tak dopad na rodinné rozpočty. Někteří řidiči si například dávají pozor na to, aby nenatankovali méně než je ukázáno na stojanu kvůli technické či technologické chybě.

Jeden příklad za všechny

Web AutoŽivě píše, že nemálo motoristů má za to, že čerpací stanice čeří palivo, což vede k jeho provzdušnění. V konečném důsledku to může způsobit, že v autě je méně paliva, než za které řidič zaplatí. Pro pochopení web AutoŽivě upozorňuje na příklad piva, které má po načepování také pěnu, která může zaplnit velkou část sklenice a piva je tak méně. K něčemu podobnému podle některých dochází i s čeřeným palivem. Potvrzují to i slova experta na servis evropských a japonských aut Pavlíčka.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Někteří řidiči v domnění, že ušetří preferují tankování do kanystru

„Mám pár zákazníků, kteří skutečně podléhají panice z toho, že tankují palivo a platí navíc za vzduch,“ uvedl pro web AutoŽivě. Velká část z nich si to ale podle něj nenechává líbit, a proto využívají způsoby, jak tomu předejít. Jde například o tankování přes trychtýř. To přitom není příliš bezpečné, protože v extrémních případech může hrozit samovznícení. Ti, kteří se snaží více myslet na opatrnost tankují proto raději do kanystrů, kdy si dávají pozor, aby čerpali pohonné hmoty s minimem čeření paliva. Řidiči v takovém případě platí stejné peníze, ale tankují víc paliva.

Z kanystrů následně do nádrže

Takové přelívání pohonných hmot přímo na benzince ale může zabrat mnoho času a naštvat ostatní motoristy, kteří čekají v řadě. Zřejmě se to ale některým vyplatí. Dalším trikem některých řidičů je tankování v brzkých ranních hodinách. Jak Události247 psaly v březnu, obecně platí, že hustota kapalin klesá spolu se zvyšující se teplotou. Platit by to mělo i na pohonné hmoty, takže pokud řidiči tankují ráno, kdy je teplota okolí nižší, mohou dostat při stejných litrech více energie. Jde o takové malé legální triky u čerpacích stanic.

Je pravda, že paliva mají tu vlastnost, že se s teplem nebo chladem roztahují či smršťují. Nicméně můžu motoristy uklidnit, protože při objemu jedné nádrže se jedná zhruba o 0,05 litru až jeden decilitr, takže je to opravdu velmi zanedbatelné množství. Jiné by to samozřejmě bylo při obrovském objemu. Taky by musel nastat velký teplotní výkyv,“ vysvětlil pro Události247 manažer MOL Martin Pavlíček. Mnohem jistější způsob, jak při tankování ušetřit je proto pořízení věrnostních kartiček. Kombinací všech rad se dá ročně na benzínkách ušetřit i tisíce korun.

Snažíte se ušetřit na pohonných hmotách? Pokud ano, jak?

Diskuze Vstoupit do diskuze
82 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články