Máte v telefonu tuto aplikaci? Co nejdříve ji smažte, než přijdete o bankovní údaje a o své úspory

Častokrát aplikacím povolujeme, aby nás sledovaly a odposlouchávaly. Zajímavé je, že ve většině případů o tom nemáme ani tušení.

i Zdroj fotografie: Air fans/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

To, že nás naše telefony odposlouchávají, je dost často probírané téma. Ano, opravdu nás odposlouchávají, je však ale nutné uvědomit si, že jim k tomu nevědomky dáváme své povolení. Je to jednoduché – stáhneme si aplikaci, pak na nás vyskočí podmínky jejího užívání, ty všechny potvrdíme a o nic víc se už nestaráme. Nemáme přitom tušení, že jsme jí dali povolení k mikrofonu či kameře. V ten moment může nastat problém, stejně jako u aplikace iRecorder – Screen Recorder. Podle webu Nyheder byste ji měli co nejdříve smazat z telefonu.

Nebezpečná aplikace

Oblíbená aplikace mezi uživateli vzbudila obavy poté, co se ukázalo, že byla zneužita ke špehování. Přestože byla odstraněna z obchodu Google Play, někteří lidé ji stále mohou mít nainstalovanou na svých telefonech. Taková pravděpodobnost může být relativně nízká, i přesto se raději podívejte, zda ji v telefonu nemáte. Jedná se o aplikaci iRecorder – Screen Recorder, kterou si stáhlo okolo 50 000 uživatelů.

Čechům, kteří se zavčas nepřihlásí do státní aplikace hrozí pokuta až 50 000 Kč. Týká se to stovek tisíc lidí, i vás?

iZdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247

Bezpečnostní experti ze společnosti ESET zjistili, že aplikace „iRecorder – Screen Recorder“ byla při svém uvedení na trh v září 2021 zcela neškodná. O rok později však došlo k aktualizaci, která do ní integrovala škodlivý software nazvaný AhRat. Tento program, který vychází z open-source škodlivého softwaru RAT (Remote Access Trojan), umožnil vývojářům přistupovat k datům v zařízeních uživatelů, včetně mikrofonu, souborů a multimédií.

Může vás i okrást

Ti, kteří mají aplikaci iRecorder stále ve svých telefonech, by ji měli okamžitě odinstalovat. Virus AhRat mohl v pravidelných intervalech zaznamenávat zvuk z mikrofonu a odesílat citlivé informace. Lukas Stefanko, analytik kybernetické bezpečnosti z ESETu, upozorňuje na to, že aplikace původně určená k nahrávání obrazovky už ve svém designu vyžadovala oprávnění k přístupu k mikrofonu.

Za instalaci státní mobilní aplikace dostanou lidé 5 000 Kč

iZdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247

Pokud jste si ji tedy nainstalovali, dost pravděpodobně jste jí k tomu dali oprávnění. Když má aplikace přístup k mikrofonu či citlivým informacím, může to dopadnout tím nejhorším způsobem. Nejednou se stalo, že se podvodníci díky tomu dostali k heslům od bankovních účtů a dokázali se tak do nich nabourat a následně z nich sebrat peníze. Pokud tuto aplikaci máte ve svém telefonu, co nejrychleji ji smažte.

Máte v telefonu tuto aplikaci?

Diskuze Vstoupit do diskuze
124 lidí právě čte
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články