Tyto mince mají hodnotu přes 100 000 Kč: Máte je v peněžence? V žádném případě s nimi neplaťte

Někteří lidé možná ve svých peněženkách nosí hotové poklady. Podívejte se, jestli vzácné mince nevlastníte i vy.

i Zdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
                   

Dříve byly běžným platidlem, dnes mají nebývalou hodnotu. Řeč je nejen o historických mincích, z nichž mnohé mají díky své vzácnosti nebývale vysokou hodnotu. Některé mince jsou přitom stále v oběhu. Pokud je tedy náhodou najdete v peněžence, v žádném případě s nimi neplaťte.

Tyto mince mají hodnotu přes 100 tisíc korun

Události247 například psaly, že hodnotu více než 100 000 korun může mít i pouhá dvacetikoruna. Důvodem její vzácnosti je fakt, že má kvůli chybné ražbě na obou stranách stejný obrázek svatého Václava. Konkrétně se letos na jaře tato mince vydražila za neuvěřitelných 117 tisíc korun, dodává web CNN Prima News.

20 Kč v peněžence může mít hodnotu přes sto tisíc korun. Raritní mince se dá díky chybné ražbě snadno poznat

Nejen mezi českými mincemi lze však najít takovéto poklady. Například v Polsku se letos 10 grošů z roku 1973 vydražilo za téměř 160 tisíc korun, psaly Události247. Důvod? Kromě svého stáří se opět jedná o chybu v ražbě. Mince na sobě totiž nemá značku mincovny, což je skutečně rarita, uvádí polský server Money. Do Polska přitom za nákupy jezdí mnoho Čechů, takže není vyloučené, že některou z tamních vzácných mincí mohou mít v peněženkách i oni.

Jak zjistit, zda poklad nenosíte v peněžence i vy?

Pro běžné lidi může být obtížné poznat, zda je mince skutečně hodnotná, anebo je to jen starý kus kovu. Existuje však několik rad, které poznávání značně ulehčí. Podle webu Roklen24 je důležité dívat se po tom, z jakého roku mince pochází a z jakého je vyrobena materiálu. Poptávka je pak mezi sběrateli také třeba po „tolarech, rodových a portrétních nebo zlatých mincích“, píše dále web Roklen24.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Mnohé mince mohou být hodnotné kvůli chybě v ražbě

Kromě výše zmíněných rad je však dobré se o numismatiku, jak se věda o mincích a dalších platebních prostředcích říká, zajímat. Některé vzácné mince totiž nabývají na hodnotě ani ne tak tím, že na sobě mají nějakou zvláštnost či jsou nebývalé staré. Žádané jsou také kusy, kterých se vyrobilo jen malé množství. „Za mince s nízkým nákladem se považují ty, jichž se v daném roce vyrobilo méně než 30 tisíc kusů,“ dodává web Peníze.

Našli jste někdy starou historickou minci? Dejte nám vědět o komentářů pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
72 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články