Úřady si teď na dálku zjistí, zda doma správně vytápíte. Pokud přijdou na problém, zaplatíte astronomickou pokutu

Ten, kdo má vlastní vytápění, by měl myslet také na to, že se k tomu vážou jisté povinnosti.

i Zdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
                   

Víte od nás třeba to, že v Česku platit nový zákon, který zakazuje používání starých kotlů 1. a 2. emisní třídy. Lidem, kteří se nařízení včas nepodřídili, totiž hrozí pokuty dosahující až 50 000 korun, a navíc je mohou dostat i opakovaně. Spoléhat na to, že si starého kotle nikdo nevšimne, se rozhodně nevyplatí. Úředníci totiž budou chodit na kontroly.

Pravidla platí i pro topení krbem

Velmi oblíbeným způsobem vytápění jsou domácí krby. Navozují totiž útulnou atmosféru. Objevily se však informace, že pálení dřeva v kamnech a krbech může způsobovat v městských oblastech rakovinu, a to o dost více než automobily. Před pár lety to uvedla studie z Athén, na kterou upozornil web SeznamZprávy. Hrozí tedy, že by bylo topení v krbech zakázáno? S tím by většina Čechů rozhodně nesouhlasila.

Vyplatí se víc nechat topení přes den zapnuté, nebo ho raději opakovaně vypínat a zapínat? Experti znají odpověď

iZdroj fotografie: Luca at Polish Wikipedia / Creative Commons / CC-BY-SA
S vytápěním domácnosti se pojí spousta pravidel a starostí

Nic takového u nás naštěstí neplatí, a ani se nic podobného neplánuje. Ne všude tomu tak ale je. Ve Skotsku zákaz používání určitých krbů platí, a to pod pohrůžkou nemalé pokuty. Před několika měsíci o tom informoval například server The Herald. Podle studie jsou kamna na pálení dřeva v městských oblastech zodpovědná za téměř polovinu rakovinotvorných chemikálií obsažených v částicích znečištěného ovzduší.

Hříšníci se objeví v centrální evidenci

Lidé by však určitě neměli zapomínat na povinné kontroly krbových vložek a teplovodních krbů. Podle zákona o ochraně ovzduší č. 201/2012 Sb. musí projít revizí všechny tepelné zdroje napojené na otopnou soustavu s příkonem nad 10 kW. Nezáleží na tom, jestli jde o krbová kamna, krbovou vložku nebo kotel. Každé topidlo, které zároveň ohřívá vodu pro topnou soustavu a má příkon vyšší, než je limit, můžete používat pouze s potvrzením o revizi. Týká se to i starších zdrojů tepla a je povinná jednou za 3 roky, píše web HaasSohn.

Zákaz topení dřevem? V zahraničí už to jede, za krby padají brutální pokuty

iZdroj fotografie: Olimar/ Creative Commons / CC-BY-SA
Co navíc nebylo zmíněno je to, že od letošního září platí zákaz používání starých kotlů. A to pod pokutou až 50 000 korun

Pokud bydlíte třeba v pronájmu, nespoléhejte se na to, že se vás tato problematika netýká. Povinnost postarat se o pravidelnou kontrolu má totiž ten, kdo kotel užívá, nikoliv majitel objektu. Máte-li tedy některý z topných systémů uvedených výše, zkontrolujte si, kdy u vás byl technik naposledy, abyste si nezadělali na problémy. Existuje totiž centrální systém evidence provedených kontrol, do které mají kvalifikovaní technici přístup a mohou vás klidně i na dálku zkontrolovat.

Věděli jste o tom?

Diskuze Vstoupit do diskuze
133 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články