Úřady z nás jdou vyždímat peníze: Připravte se, 1. ledna 2024 se na nás začnou valit brutální poplatky

Na Čechy se valí další nepříjemná zpráva týkající se jejich peněženek. Stát totiž plánuje výrazné zdražení některých poplatků.

i Zdroj fotografie: Daniel Procházka pro Události247
                   

Příští rok bude pro mnohé domácnosti ve znamení utahování opasků a tvrdých úspor. Události247 již dříve informovaly o vládním konsolidačním balíčku, kvůli kterému se budou muset uskromnit všichni obyvatelé Česka. Kromě toho se zdražovat chystají také jednotlivá města a obce, třeba zvýšením cen jízdného MHD nebo částek za svoz odpadu. K tomu nyní vyšel na povrch návrh několika poslanců, kteří požadují razantní zvýšení některých matričních poplatků. Zdá se tak, že státní úřady plánují v příštím roce vyždímat z lidí prakticky veškeré peníze.

Češi si na úřadech připlatí nemalé peníze

Podle návrhu by se některé poplatky měly zvýšit až trojnásobně, píše web Echo24. A to už od ledna 2024, což je ani ne za 2 měsíce. Zdražení se přitom má dotknout široké škály poplatků, které mnoho Čechů musí platit ať chce, nebo ne. Příkladem je poplatek za ověření podpisu nebo razítka na listině. Ten by měl z 30 korun narůst na 50 korun.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Vydání některých listin se výrazně zdraží

To ale není to nejhorší. Třeba poplatek za svatbu, jež se koná jinde než v úředně stanovené místnosti by se mohl ze současného 1 tisíce korun vyšplhat až na 3 tisíce korun. A narůst by měly i peníze, které lidé zaplatí za změnu příjmení nebo vydání stejnopisu rodného, úmrtního a oddacího listu či dokladu o registrovaném partnerství, uvádí dále web Advokátní deník.

Návrh počítá i se zavedením nových poplatků

Nově by tak třeba snoubenci měli platit za to, že získají osvědčení dokládající, že splnili všechny požadavky pro uzavření církevního sňatku. Lidé si za tuto listinu zaplatí 500 korun, uvádí server Echo24. A proč se vlastně všechny zmíněné poplatky mají zdražit? Hlavním cílem této vládní novely má být podle poslanců fakt, že „současné sazby mnohdy nepokrývají ani náklady určitého matričního úkonu“, píše web Advokátní deník.

Rok 2024 bude ve znamení úspor: Naplno totiž začne platit vládní úsporný balíček

Ačkoli tento logický argument lze vzhledem k tomu, že se zvyšují ceny prakticky všeho pochopit, většinu lidí nejspíš zdražení nepotěší. Mnohým se totiž může zdát, že ceny rostou, zatímco jejich platy zůstávají stále stejné a oni tak pomalu přestávají mít kde brát. Bohužel, zmíněné poplatky patří do kategorie nákladů, které obvykle lidé zkrátka zaplatit musí. Kde na to vezmou peníze už je ale jejich věc.

Je podle vás v pořádku zvýšení zmíněných poplatků? Napište nám svůj názor do komentářů pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
51 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články