Urgentní: Brzy se v Česku zavřou všechny tyto obchody. Honem si udělejte zásoby, nebudeme mít kde nakoupit

Mnoho lidí stále neví, ve které státní svátky je v obchodech otevřeno a kdy nikoliv. O nadcházejících velikonočních svátcích je to každý den jinak.

i Zdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
                   

Rok 2024 je přestupný a má tím pádem ještě o jeden den navíc. Jak od nás víte, v tomto roce svátky prodlouží celkem čtyři víkendy. Kromě tradičního prodlouženého víkendu během Velikonoc také v pondělí 1. ledna. První červencový svátek, Den slovanských věrozvěstů, pak připadne na pátek a 28. říjen na pondělí.

Lidem se otevírací doba obchodů stále plete

Otevírací doba obchodů na státní svátky je stanovena zákonem o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě, který začal platit 1. října 2016. Tento zákon doslova určuje, že obchody nad 200 metrů čtverečních musí zůstat během stanovených svátků zavřené. O vánočních svátcích je výjimka na Štědrý den 24. prosince. V tento den zákon povoluje obchodům nad 200 metrů čtverečních mít otevřeno do 12 hodin, jak Události247 psaly už dříve.

Varování: Už brzy budou obchody po celé ČR plošně zavřené. Kdo si dopředu neudělá zásoby, ten bude o žízni a o hladu

Kromě obchodů musí být na některé dny zavřené také bazary, zastavárny a výkupny odpadu. Na dodržování zákona dohlíží Česká obchodní inspekce, která za jeho nedodržování může udělit pokutu až do výše jednoho milionu korun. Někteří lidé se však stále nevyznají v tom, které dny je otevřeno a mohou si zajít nakoupit. „Já už jsem se naučila, že o víkendu a v jakýkoliv státní svátek nakupovat nechodím, ať je otevřeno, nebo ne. Dříve to tak přece bylo taky a nikomu to nevadilo,“ říká paní Iva.

Které velikonoční dny bude otevřeno?

Nejbližšími státními svátky jsou teď Velikonoce, kterým se také říká svátky jara. Letos  připadají na poslední březnový víkend. Je to Velký pátek a Velikonoční pondělí. Pro každý z těchto svátků platí, co se týká prodejní doby, jiná pravidla, jak upozorňuje web Vitalia. O Velikonocích budou mít obchody otevřeno na Velký pátek, na Bílou sobotu a také o Velikonoční neděli, tedy od 29. do 31. března. V tyto dny byste si tedy měli zajít udělat dostatečné zásoby.

iZdroj fotografie: Triplec85 / Creative Commons / CC-BY-SA
Větší obchody budou o Velikonočním pondělí zavřené

Naopak o Velikonočním pondělí, tedy 1. dubna, zůstanou obchody po celé republice zavřené. Platí to konkrétně pro prodejny s plochou nad 200 metrů čtverečních. Nejčastěji jde o supermarkety s jídlem a dalším zbožím, hobbymarkety, obchody s nábytkem, elektra a další, píše dále Vitalia. Otevřeno mohou mít jen menší prodejny a například také lékárny, obchody na nádražích nebo letištích, obchůdky v nemocnicích a čerpací stanice.

Měli by podle vás mít obchody otevřeno libovolně? Dejte nám váš názor vědět v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
145 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články