Všichni uživatelé WhatsAppu by si měli dávat pozor na nově šířící se podvod. Kdo naletí, už nikdy neuvidí svoje peníze.
Uživatelé WhatsAppu to mají v posledních měsících opravdu těžké. Někteří, jak redakce Událostí247 upozorňovala, teď přicházejí o možnost aplikaci používat na svém telefonu. Jiní mají zase problém s tím, že se stávají terčem rafinovaných podvodů kyberzločinců a přicházejí tak o své peníze. Právě před tímto typem podvodu vás dnes musíme varovat – jak se totiž zdá, je stále rozšířenější a obětí bohužel jen přibývá.
Nový podvod na WhatsAppu
V posledních dnech se mezi uživateli aplikace WhatsApp šíří nový typ podvodu, který se tváří velmi důvěryhodně, a proto snadno oklame i zkušené uživatele. Zpráva, která se tváří jako prosba od známého, ve skutečnosti slouží k tomu, aby útočník převzal plnou kontrolu nad účtem a zneužil jej k dalším podvodům. Na podvod upozornila Komerční banka, která varuje všechny uživatele této oblíbené sociální sítě. Naletět je totiž jednodušší než kdy předtím.
Podvod většinou probíhá tak, že oběť obdrží zprávu od někoho, koho má v kontaktech – často jde o příbuzného, kolegu nebo známého. Text vyzývá k podpoře talentované dívky v jakési soutěži, kde lze vyhrát stipendium. Součástí zprávy je odkaz, který se tváří jako hlasování. Ve skutečnosti však přesměrovává na podvodnou stránku, která může útočníkovi umožnit přístup k účtu WhatsApp přes webovou verzi. Když na tento podvod naletí například váš přítel, útočník se zmocní jeho účtu a následně v podvádění pokračuje dál.
Tentokrát, když má přístup k celému adresáři, začne toho zneužívat. Některým kontaktům rozesílá stejnou zprávu s odkazem na falešnou soutěž, jiným – často blízkým lidem – posílá prosbu o půjčku, často s urgentní výzvou k rychlé pomoci. Oběť si v mnoha případech ani nevšimne, že nekomunikuje s opravdovým známým, ale s podvodníkem, který využívá existující konverzace na WhatsAppu a jména uložená v telefonu.
Naletět je jednoduché
Představte si, že by vám právě teď napsal váš blízký kamarád a požádal by vás o půjčku, například 20 000 Kč. Půjčili byste mu? Pravděpodobně ano. Toho právě využívají podvodníci, kteří se zmocní účtu své oběti a následně takto vyžadují peníze od jejích známých. Důvěryhodnost těchto zpráv bývá velmi vysoká, protože přicházejí z čísel, která oběť zná. Pokud navíc s danou osobou v minulosti komunikovala, má sklony věřit, že prosba je skutečná.
„Jelikož s vámi komunikuje někdo, koho znáte, máte v kontaktech nebo máte i starší otevřenou konverzaci v aplikaci, oběť tak snadno uvěří, že jí například volá, píše kolega, kamarád, nadřízený nebo příbuzný, kteří potřebují okamžitě nějaké peníze,“ varuje Komerční banka, která na nový podvod upozornila. Jak se tedy bránit?
V první řadě nikdy neklikejte na odkazy v podezřelých zprávách, i když přicházejí od známých. Ověřujte si podezřelé výzvy jiným způsobem – například telefonickým hovorem. Pokud zjistíte, že někdo z vašich kontaktů šíří podobné zprávy, okamžitě ho informujte – pravděpodobně sám netuší, že jeho účet byl zneužit. Tato opatření samozřejmě platí pro všechny sociální sítě, ne jen pro WhatsApp.
Setkali jste se někdy s podobným podvodem?

