V Česku hrozí konec jedné pracovní pozice. Týká se to i vás?

Mít v dnešní době dobrou práci a udržet si ji není nic jednoduchého. Řada firem, včetně státních institucí, navíc ohlásila propouštění.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Mezi prvními se v rámci šetření uzavřelo 300 poboček České pošty. Jak Události247 informovaly, Česká pošta v rámci hledání úspor zrušila 669 pracovních míst. Psali jsme i o tom, že k podobnému kroku přistoupilo také Ministerstvo práce a sociálních věcí, které má v plánu v příštím roce a půl snížit počet svých zaměstnanců o dva a půl tisíce. O práci se začínají bát také policisté nebo hasiči.

Stát začíná praktikovat konsolidační balíček

Podle návrhu rozpočtu pro rok 2024, který zveřejnilo ministerstvo financí, by se měl snížit také počet zaměstnanců ve školství, a to o téměř 34 tisíc. Škrty by se měly týkat hlavně nepedagogických pracovníků. Upozornil na to web iDnes. Návrh se nelíbí ředitelům škol a starostům měst a obcí, kteří evidují dlouhodobý nedostatek školního personálu. „Když zruší financování těchto míst, kdo bude ve školách vařit? Už tak, byť jsme spádovou školou, tak jsme na hraně,“ uvedl pro iDnes starosta jihomoravských Oslavan Vít Aldorf.

Stát chystá masivní propouštění: Tito Češi přijdou o práci, neudělají s tím vůbec nic

Práce kuchařky ve školní jídelně navíc není kdovíjak placená. Zatímco hlavní kuchařka má hrubý plat 28 300 korun, pomocná kuchařka ve zkušební době dostává pouhých 15 173 korun za šestihodinový denní úvazek. Takové platy se kuchařkám samozřejmě nelíbí a uvažují o tom, že dají ve školách výpověď. Náročná práce navíc zahrnuje také nošení těžkých břemen, stres, vysokou zodpovědnost a často bývá podceňována.

Problémy se řeší už několik let

Jak píše web Deník, ani výhled do budoucna není zrovna růžový. Brzy se může stát, že ve školních jídelnách budou chybět kuchařky úplně. Průměrný věk personálu v kuchyních se totiž například v Praze pohybuje okolo 55 let a tak řadu kuchařek čeká už za pár let důchod. „Já pracuji na jedné brněnské základní škole jako pomocná kuchařka, protože jinou práci se mi prostě jako matce samoživitelce, která potřebuje vyzvedávat děti ze školky, nedaří najít. Je to ale sotva na základní poplatky a dost se tedy nadřu,“ popsala Událostem247 Jana Pokorná.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Kuchařky ve školních jídelnách jsou dlouhodobě nespokojené s pracovními podmínkami

Nedostatek kuchařek v jídelnách se řešil třeba už v roce 2018. Sehnat zkušené kuchařky bylo navíc dost těžké, nástupní plat byl tehdy 14 tisíc korun hrubého. Psal o tom web TN. Jak jsme psali výše, tato částka se za ty roky vlastně o moc nezvýšila a může se tedy lehce stát, že pro naše děti už nebude mít ve školních jídelnách kdo vařit. Situace navíc byla někde už neúnosná, že v kuchyni vypomáhali další zaměstnanci škol. Týkalo se to celé České republiky. Teď se situace v podstatě opakuje.

Co si o tom všem myslíte vy? O váš názor se s námi podělte v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
113 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články