V Česku začne drsná a pravidelná kontrola domácností. Kdo neotevře úředníkům dveře, skončí bez práce a s pokutou

Sociální systém prochází největší reformou za posledních 30 let a přináší s sebou novinky, které se dotknou všech, kteří pobírají od státu jakoukoliv dávku.

i Zdroj fotografie: Butz.2013 from Oslo / Berlin, NO / DE/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Sociální systém v Česku nabízí rozsáhlou pomoc těm, kdo se ocitnou v těžké životní situaci. Jeho štědrost je však často také jeho slabinou – najdou se lidé, kteří podpory zneužívají. A právě nemocenské dávky a příspěvky na bydlení jsou jedním z nejčastějších terčů spekulací a podvodného jednání. Právě proto, jak již redakce Událostí247 zmiňovala, se úřady stále častěji uchylují ke kontrole domácností. Ten, kdo úředníkovi neotevře dveře od bytu, může skončit s pokutou a bez práce.

Revize sociálního systému

Pracovní neschopnost a nemocenská se udělují proto, aby měl člověk dostatek času na potřebnou rekonvalescenci, ať už po nemoci, či operaci. Jenže realita ukazuje, že pracovní neschopnost bývá využívána i jinak – někteří zaměstnanci ji berou jako vítanou příležitost k odpočinku nebo dokonce k cestování. Právě tito jedinci by si ale v budoucnu měli dát velký pozor. Úřady si na ně totiž chystají pořádně došlápnout.

Přihlaste se k našemu newsletteru a mimo jiné získáte možnost účastnit se soutěže a mít přehled o dalších nabídkách našich partnerů. Soutěž je pouze pro aktivní odběratele novinek.

Český sociální systém sice patří mezi ty nejštědřejší v Evropě, i přesto ho však mnozí využívají k tomu, aby se snadno dostali k penězům od státu. Právě na tyto jedince si chce stát došlápnout, a to zvlášť teď, když přichází revize sociálních dávek. Lidé na nemocenské se budou kontrolovat stále častěji a kontroly budou čekat i na ty, kteří chtějí žádat o příspěvek na bydlení. Ministr práce a sociálních věcí Martin Jurečka dokonce v mnoha rozhovorech promluvil o takzvaném majetkovém testu.

Český sociální systém by mohl být přehlednější. Druhů dávek je teď podle expertů moc

iZdroj fotografie: Jan Polák/ Creative Commons / CC-BY-SA
Součástí nového sociálního systému budou i důkladné kontroly domácností

Majetkový test, který v ReVizi dávek zavádíme, je běžný v řadě evropských zemí a má to jednoduchý důvod. Nelze bez něj garantovat, že pomáháme těm, kteří mají hlouběji do kapsy a pomoc opravdu potřebují,“ prozradil v jednom z mnoha rozhovorů. Právě majetkový test bude kontrolovat, jak se rodina, která žádá o příspěvek na bydlení, skutečně má. Pokud by měla několik aut a v úsporách statisíce korun na účtu, pak logicky není důvod pro takovou rodinu příspěvek schvalovat.

Alespoň takového názoru je Martin Jurečka, který usiluje o to, aby nový sociální systém nabízel pomoc opravdu pouze těm, kteří ji skutečně potřebují. Už žádné využívání sociální pomoci pro vlastní obohacení. Odteď se pomoci dostane pouze těm, kteří jsou na tom finančně špatně a potřebují od státu pomocnou ruku.

Kontrola domácností

Stejně tak jako se kontrolují žadatelé o příspěvek na bydlení, budou se kontrolovat i ti, kteří jsou v pracovní neschopnosti. Úředníci z České správy sociálního zabezpečení mají právo navštívit nemocného doma a ověřit, zda skutečně dodržuje režim stanovený lékařem. Pokud pacienta doma nezastihnou, může to mít nepříjemné následky.

Sociální systém prochází změnou, čeká nás nová superdávka. Kdo na ni dosáhne a co všechno zahrnuje?

iZdroj fotografie: Palickap / Creative Commons / CC-BY-SA
V případě, že úředníkům neotevřete, bude na vás čekat vysoká pokuta

V případě, že úředníkům neotevřete při kontrole dveře, pak vám může ČSSZ podle Dostupného advokáta zkrátit nemocenskou nebo ji úplně odebrat. Přísnost trestu se pak odvíjí od toho, jak hrubě byl režim pracovní neschopnosti porušen. V nejhorším případě vám pak může dokonce hrozit pokuta až 20 000 Kč. Navíc, pokud neschopnost porušíte během prvních 14 dnů, může vám být i snížena či kompletně zrušena náhrada mzdy. V tom nejhorším případě pak můžete přijít i o práci.

Co na revizi sociálního systému říkáte?

Diskuze Vstoupit do diskuze
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články