V Evropě se objevuje nová zelená značka. Kdo nebude znát její význam, toho čekají problémy

V Evropě se začíná v posledních letech objevovat nová značka, která není červená, ale zelená. Jaký je její význam?

i Zdroj fotografie: York Green Party
                   

V České republice těch značek zas tak moc není a vyznat se v nich není nijak náročný úkol. Problém ale nastává v momentě, kdy vyjedeme do zahraničí a rázem se před námi objeví značky, které jsme v životě neviděli. Tak například taková značka s písmenem M, která označuje mýtné úseky. To by si řidič asi i dokázal odvodit, ale co znamenají nové značky, které nejsou červené, nýbrž zelené? Jo, dobré to vědět, ať vás pak nečekají v zahraničí problémy.

Nová značka

Na některých evropských silnicích si řidiči mohli všimnout značek s rychlostními limity, které se na první pohled liší od těch běžně známých. Nejde o nový design pro lepší estetiku, ale o testovaný bezpečnostní prvek, jehož hlavním cílem je přimět motoristy k větší opatrnosti – tentokrát bez represí. Řeč je o značkách, které místo červeného okraje mají okraj zelený. Zatímco ty červené nás omezují a dávají nám najevo, jaká je v daném úseku maximální povolená rychlost, ty zelené nám pak rychlost doporučují.

Přihlaste se k našemu newsletteru a mimo jiné získáte možnost účastnit se soutěže a mít přehled o dalších nabídkách našich partnerů. Soutěž je pouze pro aktivní odběratele novinek.

Jak redakce Událostí247 zjistila, tyto značky se poprvé objevily ve Francii a postupem času se dostaly i do Velké Británie a Španělska. No, co byste čekali – u většiny řidičů vyvolala tato značka velký zmatek. Není se však čeho bát, řidiči totiž pouze doporučuje rychlost, kterou by měl v daném úseku jet. Řidiči se tedy nemusí bát žádné pokuty, pokud tuto doporučenou hodnotu nedodrží, i přesto by tuto značku ale měli brát v potaz. Zvlášť v momentě, kdy pak budeme řešit havarijní pojištění.

iZdroj fotografie: Aktron/ Creative Commons / CC-BY-SA
Na rozdíl od červené, zelená značka rychlost pouze doporučuje

Ono havarijní pojištění je skvělé. Zachrání nás při střetu se zvěří, pomůže nám i v momentě, kdy nám nějaký nevšímavec urve zrcátko, nebo nám poškodí čelní sklo. Naopak se k nám ale otočí zády, pokud nedodržíme všechna pravidla. Pokud jste účastníkem nehody a zjistí se, že jste v daném úseku překročili rychlost, pojišťovna může odmítnout proplatit škodu, nebo ji alespoň snížit, pokud je překročení rychlosti příčinou nehody a je prokázáno.

To samé se pak možná může stát i v zahraničí, když budete ignorovat již výše zmíněnou zelenou značku. Ano, sice vás nijak rychlostně nelimituje, ale doporučuje vám jet určitou rychlostí. Když pak po nehodě budete žádat po pojišťovně proplatit škody, mohla by se k vám teoreticky otočit zády. Koneckonců, kdybyste přece jeli doporučenou rychlostí, mohlo vše dopadnout jinak.

Kde se značky objevují

Tyto značky se většinou objevují tam, kde je riziko vyšší – třeba v husté zástavbě, na nepřehledných nebo nebezpečných silnicích. Evropská unie se tímto způsobem snaží apelovat na ohleduplnost a odpovědnost, nikoliv vynucovat dodržování předpisů. Stejně jako digitální tabule se smajlíky, které reagují na vaši aktuální rychlost, i tento nový typ značení cílí na vnitřní motivaci řidičů. Jde o pokus, jak ovlivnit chování účastníků provozu bez nutnosti sankcí.

iZdroj fotografie: Juan de Vojníkov/ Creative Commons / CC-BY-SA
Nejčastěji se s těmito značkami setkáte ve Velké Británii a Francii

Unie dlouhodobě upozorňuje na fakt, že vysoká rychlost zůstává jedním z hlavních faktorů dopravních nehod, a právě proto hledá i méně tradiční nástroje, jak tento problém řešit. Testování probíhá v několika evropských státech. Například v již zmíněném Španělsku se značka zatím objevuje pouze na vybraných úsecích a bez oficiálního statusu. Na základě zpětné vazby se rozhodne, zda a jak se bude tato novinka zavádět i jinde – třeba v Maďarsku. V Česku se s touto značkou zatím nesetkáte, existuje však podobná se stejným významem. Jde o hranatou značku s modrým pozadím a bílou číslicí.

Už jste se s touto značkou setkali?

Diskuze Vstoupit do diskuze
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články