V Kauflaundu se prodávaly těstoviny, které mohou lidem způsobit otravu. Zákazníci je mohou mít stále doma

Lidé, kteří mají rádi pokrmy z těstovin, by měli dávat pozor na to, kde je kupují. Některé druhy totiž mohou být zdraví nebezpečné.

i Zdroj fotografie: Kirk / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

V prodejnách potravin v Česku nacházejí kontroloři Státní zemědělské a potravinářské inspekce řadu závadných potravin. Jedná se o ovoce a zeleninu, sýry nebo maso. Na Událostech247 jsme psali třeba o jahodách z Kauflandu, které obsahovaly nebezpečné pesticidy. Konzumace tohoto ovoce ve větším množství je tak opravdu zdraví nebezpečná.

Nejčastěji jde o pesticidy a plíseň

Podobné záchyty jsou poměrně časté. Informovali jsme také o balené karotce o váze 10 kilogramů, kterou prodávali ve Valašském Meziříčí. Tato mrkev byla zdravotně závadná, protože podle kontroly v ní byl dvojnásobně překročen maximální limit reziduí pesticidu linuronu. Kvalitou nevyniká ani spousta tvrdých sýrů, které Češi nakupují ve velkém. Inspekce odhaluje závadné kusy poměrně často.

Oblíbený sýr Čechů je jedno velké nebezpečí. Máte ho doma? V životě to nejezte, našly se v něm odporné věci

Psali jsme na Událostech247 třeba o tom, že v brněnské prodejně prodával balený uzený sýr Albéniz Quesos Ibérico, který měl datum spotřeby až do 24. února 2024. Na povrchu tohoto sýru se však pod neporušeným obalem vyskytovala plíseň nazelenalé barvy. V obchodním řetězci Tesco dokonce prodávali hned několik druhů tvrdých sýrů italského typu, které byly od pouhého pohledu pokryté zelenou plísní, jak jsme na Událostech247 informovali.

Nebezpečné těstoviny

Nedávno se objevila vážná obava ohledně bezpečnosti potravin v prodejnách řetězce Kaufland. Státní zemědělská a potravinářská inspekce totiž zjistila, že jeden druh těstovin může pro spotřebitele představovat riziko otravy. Konkrétně se jednalo o produkt K Bio Dinkel-Vollkorn Fusilli. V uvedené potravině byl překročen maximální povolený limit pro obsah námelových alkaloidů.

iZdroj fotografie: SZPI
Uvedené těstoviny již byly staženy z prodeje

Tyto alkaloidy jsou produkovány plísní paličkovicí nachovou a vyvolávají otravy, jak inspekce informovala na svém webu Potraviny na pranýři. Konkrétně se jednalo o prodejnu Kauflandu v Hodoníně v Konečné ulici. Datum spotřeby těstovin bylo do 11. 4. 2026, takže zákazníci je mohou mít ještě doma. „Do Kauflandu chodím často, mám to kousek. Překvapuje mě, že tyto těstoviny jsou označeny jako Bio a přitom jsou vlastně zdraví nebezpečné,“ řekla Událostem247 paní Hedvika ze Znojma.

Diskuze Vstoupit do diskuze
135 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články