V meruňkách z Tesca se našli škůdci. Potravinu mohou mít lidé stále doma

V poslední době se množí záchyty Státní zemědělské a potravinářské inspekce, která v českých obchodech odhaluje závadné potraviny.

i Zdroj fotografie: Realeklas / Creative Commons / CC BY-SA
                   

O podobných případech vás na Událostech247 informujeme pravidelně. Nedávno jsme například upozornili na to, že kontroly v Pardubickém kraji odhalily v prodejně potravin trvanlivý salám Vysočina, který byl ovšem na povrchu plesnivý. Psali jsme i to tom, že závadnou uzeninu nedávno prodával také obchodní řetězec Tesco, který z prodeje stahoval dvě šarže uherského salámu kvůli možnému výskytu plísně.

Na co dávat při nákupu pozor

I když potraviny prochází řadou přísných kontrol, čas od času se v regálech supermarketů objeví závadné kusy. Jejich konzumace pak může mít pro lidi vážná rizika a každý by si na to proto měl dávat velký pozor. Všímat by si přitom zákazníci měli nejen data spotřeby a neporušenosti obalu, ale také případných změn vzhledu, vůně nebo chuti potravin, jak jsme na Událostech247 upozornili už dříve. Ušetří tak nejen čas při případných reklamacích, ale především své zdraví.

Varování: Všemi oblíbená pochoutka z Billy je ruleta se zdravím. Kdo to má doma, musí to okamžitě vyhodit

Pokud se stane, že například sníte malé množství plesnivé potraviny, zřejmě budete v pořádku a nepocítíte žádné příznaky. Když se plesnivá potravina dostane do žaludku, bude čelit prostředí, kde se dokonale stráví. Existují však výjimečné případy, kdy může být plíseň na potravinách nebezpečná. U některých lidí se může projevit silná alergická reakce jako dušnost, nevolnost nebo průjem. V takových případech je vhodné okamžitě vyhledat lékařskou pomoc, radí web Kupi.

Meruňky, které měly něco navíc

Dalším problémem může být u některých potravin výskyt škůdců. Vyskytují se například v sušeném ovoci. Teď před takovým případem varuje Státní zemědělská a potravinářská inspekce na svém webu Potraviny na pranýři. Konkrétně se jedná o výrobek Tesco Apricots – meruňky vypeckované v plastovém sáčku, v balení 200 gramů, které se prodávaly v obchodě Tesco ve Velkém Mýtě. Šlo o šarži L231232V082, s datem trvanlivosti do května 2024.

iZdroj fotografie: SZPI
Uvedenou šarži potraviny by lidé neměli konzumovat

Lidé mohou mít tento výrobek ještě doma. U všech kontrolovaných balení byl na plodech patrný výskyt drobných bílých živých škůdců a potravina zapáchala po kažení, píše inspekce na webu. „Tuto zkušenost mám taky, před nějakou dobou jsem si v některém z obchodů, už nevím ve kterém, koupila sušené švestky. Když jsem je doma rozbalila, také dost smrděly a navíc byly uvnitř bílé larvy. Ani jsem to nešla vracet a letěly rovnou do koše,“ popsala Událostem247 paní Marie z Třince.

Diskuze Vstoupit do diskuze
85 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články