Koupili jste si v Lidlu tuhle oblíbenou masovou pochoutku? Jediné sousto a můžete rovnou volat lékaře. V žádném případě to nejezte

i Zdroj fotografie: ŠJů / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Češi jsou milovníky uzenin a rádi si je dopřávají ve velkém, například trvanlivé salámy. Nedávno jsme například na Událostech247 informovali o tom, že Státní zemědělská a potravinářská inspekce v Pardubickém kraji odhalila v prodejně potravin trvanlivý salám Vysočina, který byl ovšem na povrchu plesnivý.

Podívejte se do svého mrazáku

Závadnou uzeninu nedávno prodával také obchodní řetězec Tesco. Na svých webových stránkách oznámil, že stahuje z prodeje dvě šarže uherského salámu kvůli možnému výskytu plísně. Psali jsme také o tom, že závadnou uzeninu mohli zákazníci zakoupit v prodejně Deltax plus ve Frýdlantu. Konkrétně šlo o salám Pejskar Vysočina XXL, s datem minimální spotřeby do 20. ledna 2024. Na povrchu potraviny sevyskytovaly kolonie plísní.

Varování: Všemi oblíbená pochoutka z Billy je ruleta se zdravím. Kdo to má doma, musí to okamžitě vyhodit

Pokud máte rádi špekáčky, měli byste zpozornět. Státní zemědělská a potravinářská inspekce varuje před výrobkem Múúú Farmářské špekáčky 600 gramů od výrobce Maso uzeniny Písek, které se prodávaly v Lidlu. Na povrchu uzeniny se totiž pod neporušeným obalem vyskytovaly kolonie plísní. Potravina měla sice datum spotřeby do 14. 12. 2023, ale někteří zákazníci by ji ještě mohli mít doma v mrazáku.

Nepomůže plíseň jen odkrojit

Pokud jste snědli malé množství plesnivé potraviny, zřejmě budete v pořádku a nepocítíte žádné příznaky. Když se plesnivá potravina dostane do žaludku, bude čelit prostředí, kde se dokonale stráví. Existují však výjimečné případy, kdy může být plíseň na potravinách nebezpečná. U některých lidí se může projevit silná alergická reakce jako dušnost, nevolnost nebo průjem. V takových případech je vhodné okamžitě vyhledat lékařskou pomoc, radí web Kupi.

iZdroj fotografie: SZPI
Mezi jednu z nejčastějších věcí, které SZPI eviduje, patří právě plesnivé potraviny

Plísně jsou všude kolem nás. Typickým příznakem jsou skvrny neobvyklých barev, píše dále web. Není vhodné plíseň jen seškrábnout, protože jich existuje mnoho druhů. Některé mohou být neškodné, ale jiné mohou vytvářet nebezpečné toxiny, například aflatoxiny, které jsou pro člověka obzvláště jedovaté. „Dříve jsem plíseň odkrajovala, třeba z brambor nebo některých sýrů, až mě pak má lékařka upozornila, že je to k ničemu,“ řekla Událostem247 paní Majka z Brna.

Koupili jste si někdy v obchodě plesnivou potravinu? Vaše zkušenosti nám napište v komentářích pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
122 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články