V obchodech náhle ve velkém zlevňují klíčové potraviny. Vy jste si neudělali zásoby? Máte poslední šanci, jinak se nedoplatíte

Ceny potravin zajímají snad každého. Je proto dobré vědět o tom, co se dá aktuálně koupit levněji než jindy.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Dodavatelé potravin avizovali, že ceny budou od roku 2024 zvedat o 5 až o 10 procent, jak jsme upozornili na Událostech247. Zdražení se dotkne například mlékárenských výrobků. Důvodů je podle potravinářů hned několik. Tím hlavním je růst cen energií, konkrétně regulované složky ceny. 

Máslo se stává luxusním zbožím

Psali jsme také o tom, že někdy mohou zákazníci narazit v obchodě u zboží na cenovku, která jim doslova vyrazí dech. Starší ženu v obchodě šokovalo, že u balení Granka o hmotnosti 400 gramů byla cenovka 154 korun. Myslela si, že se jedná o chybu a prodavačky cenovku zaměnily. Ty ji však ujistily, že uvedená cenovka je naprosto v pořádku. Cena granka se tak za minulý rok zvedla o několik desítek korun.

Všemi milovaná potravina náhle zdražila o 200 %. Prodejci z nás ždímou poslední peníze. Bude snad tohle zboží už jenom pro bohaté?

Na Událostech247 jsme před několika měsíci psali také o tom, že máslo za více než 2600 korun je v Česku realitou. Pro zařízení, která spotřebují hodně másla, jako jsou například restaurace a hospody, byla určená kostka másla o váze 10 kilogramů, která stojí konkrétně 2605Kč s DPH. To není zrovna malá částka. Víte od nás i to, že kvalita másla, které se u nás prodává, není zrovna valná.

Nákup v obchodech byl v únoru levnější

Podle nejnovějších informací teď však ceny většiny potravin v Česku klesají. Jak píše web ČT24, ukázaly to únorové kontrolní nákupy statistiků v obchodech. Levnější než dříve při nich bylo například máslo, mléko nebo cukr. Co se však nezměnilo, je to, že se zboží nejčastěji prodává ve slevových akcích a základní ceníkové částky zůstávají podle analytiků často docela vysoké. Celkově vyšel kontrolní nákup teď v únoru na 862 korun, v lednu stál 884 korun.

iZdroj fotografie: Salicyna / Creative Commons / CC-BY-SA
Zlevnění se před nedávnem dočkalo i Čechy tolik oblíbené máslo

K meziročnímu zlevnění zřejmě přispělo snížení DPH a cen zemědělských výrobců. Další zásadní pokles cen už experti neočekávají. Podle ekonomů se poptávka Čechů po potravinách odráží od pomyslného dna, i když oproti roku 2019 mají v košících pořád o desetinu věcí méně. „Já jsem v důchodu a snažím se nakupovat jen ve slevách, takže vlastně ani pořádně nevím, kolik co stojí doopravdy. Ale někdy mi i ty slevy přijdou drahé,“ řekla Událostem247 paní Marie.

Koukáte se v obchodě po slevách, nebo nakupujete to, co vám zrovna přijde vhod? Napište nám to do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
112 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články