Na první pohled obyčejná dvacetikoruna může mít obrovskou hodnotu. Poznat ji lze snadno, člověk si ale minci musí pořádně prohlédnout.
Hotovost je sice pomalu ale jistě vytlačována platbami pomocí kreditních karet, chytrých telefonů či hodinek. Bankovky a mince však stále většina Čechů ve svých peněženkách nosí a méně či více často je používá. Některé z nich mohou mít daleko vyšší hodnotu, než je jejich nominální cena.
Tato dvacetikoruna dosáhla statisícové hodnoty
Jednou z mincí, jejichž cena dalece převyšuje jejich obvyklou hodnotu, je chybně vyražená dvacetikoruna. Má totiž na obou stranách stejný obrázek, a sice svatého Václava na koni, uvádí web CNN Prima News. Zcela jí chybí lícová strana s českým lvem a rokem výroby. A právě tato raritní mince, u které nelze poznat, jak přesně je stará, se nedávno vydražila za skutečně rekordní částku.
Jak píše web TN, sběratel za minci zaplatil neuvěřitelných 19 tisíc eur, což je v přepočtu na českou měnu asi 480 tisíc korun. Zajímavostí pak je, že její původní majitel ji podle svých slov našel celkem náhodou, dostala se k němu prý z oběhu. Není tak vyloučeno, že se podobný nález může poštěstit třeba i někomu dalšímu.
Ceněné jsou i další mince
Jak již dříve informovaly Události247, mnozí sběratelé si velmi cení starých haléřových mincí, které už z oběhu dávno zmizely. Vysoké hodnoty dosahují zejména ty obzvlášť staré kusy. Například pětihaléř z roku 1924 se před 14 lety vydražil za více než půl milionu korun.
A vydělat mohou lidé rovněž na některých desetikorunách. Konkrétně na těch, které pochází z roku 1993 a mají na sobě chybně vyražený nápis kč malými písmeny. V loňské dražbě se jedna takováto mince prodala za 615 tisíc korun.