V Tescu prodávali maso celé prolezlé červy. V lednici ho má velká spousta Čechů, kteří o jeho závadnosti nemají ani ponětí

Pokud si rádi kupujete k jídlu ryby a myslíte si, že jíte zdravě, možná jste na omylu.

i Zdroj fotografie: Kagor / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Záchyty závadných potravin nejsou v poslední době ničím neobvyklým. Nejvíce se týkají právě masa. Na Událostech247 jsme psali například o tom, že na českém trhu se už několikrát objevilo kuřecí maso kontaminované bakteriemi rodu Salmonella, většinou bylo dovezené z Polska. Psali jsme také o tom, že už dříve inspekce odhalila dvě šarže zmrazeného kuřecího masa se salmonelou a tato závadná potravina pocházela z Ukrajiny. 

Nejvíce nebezpečí číhá v drůbežím mase

Státní zemědělská a potravinářská inspekce už dříve varovala také před hluboce zmrazenou tříkilovou husou, kterou prodávali v obchodním řetězci Kaufland. Podle inspektorů byla také  v této potravině zjištěna přítomnost patogenní bakterie Salmonella, která může způsobit onemocnění zvané salmonelóza. Bakterie, které způsobují tuto nemoc, obsahovalo také další drůbeží maso dovezené do Česka z Maďarska. Šlo o mražená husí prsa a kachnu z Kauflandu a Albertu.

Pozor: Tohle maso z Kauflandu je definicí nebezpečí. Snědli jste ho? Jste v pořádném maléru, bylo totiž celé prolezlé

Bakterie salmonella je přitom nebezpečná –  způsobuje úporné zvracení a průjem a může vážně ohrozit především malé děti a starší nebo nemocné osoby. Kromě jiného většinou způsobí dehydrataci a ve vážnějších případech to může skončit až pobytem v nemocnici. Stačí přitom jen ochutnat jedno sousto a už vám může být pořádně zle. Nízká teplota v mrazáku navíc tyto bakterie zničit nedokáže, takže ani kdybyste v něm měli maso třeba rok, bakterií se nezbavíte.

Rybí maso bylo plné červů

Nebezpečí ale mlže číhat také v rybím mase. Kontroloři Státní zemědělské a potravinářské inspekce varují před výrobkem Hejk uzený vakuově balený, který prodávali v obchodním řetězci Tesco na Praze 10. Pokud jste si toto maso koupili, určitě ho nejezte a rovnou ho vyhoďte do koše. Ve výrobku totiž byla zjištěna přítomnost parazitických červů Anisakidae. Inspekce o tom informuje na svém webu Potraviny na pranýři.

iZdroj fotografie: SZPI
Uvedené rybí maso by lidé neměli za žádných okolností konzumovat

Na trh k lidské spotřebě nesmějí být uvedeny produkty rybolovu, které jsou viditelně napadeny parazity, dodává web. Šlo o výrobek od firmy Rybářství Chlumec nad Cidlinou šarže L: 240401 a datem minimální trvanlivosti do 12.2.2024. Je proto možné, že by někteří zákazníci mohli toto maso ještě mít doma v mrazáku. „To je zase další věc, kterou si nebudu kupovat. Pro maso už po těch zkušenostech chodím jen k farmářům, takže i když je to drahé, tam snad ta kvalita je,“ řekla Událostem247 paní Mirka.

Kupujete si domů ryby? Pokud ano, co si o podobném záchytu myslíte?

Diskuze Vstoupit do diskuze
88 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články