Naléhavé: Máte doma tohle maso z obchodu? Musíte ho okamžitě vyhodit do koše. Sníte ho a můžete rovnou do nemocnice

O tom, že se v poslední době množí případy, kdy obchody prodávají závadné potraviny, vás na Událostech247 informujeme poměrně často.

i Zdroj fotografie: Presixlla MOON / Creative Commons / CC BY
                   

Státní zemědělská a potravinářská inspekce se v prodejnách setkává se širokou škálou potravin, které mohou být zdraví nebezpečné. Nejčastější jsou záchyty u masa. Prodávají se však i plesnivé sýry, nebo zelenina či dokonce čaje, které obsahují pesticidy. Všechny tyto věci mohou být pro lidské zdraví nebezpečné.

Nejvíce problému má kuřecí maso

Informovali jsme třeba o tom, že v Bille v Praze 9 se prodávalo mleté kuřecí maso z Klatov, které obsahovalo bakterie salmonely. V létě jsme na Událostech247 psali také o mraženém kuřecím z Ukrajiny, které Státní zemědělská a potravinářská inspekce odhalila v provozovnách JIP východočeská a také obsahovalo bakterie salmonely. Tato bakterie byla také ve výrobku Albertovo čerstvé kuřecí maso, konkrétně šlo o prsní řízky, jak jsme psali. 

Varování: Koupili jste si oblíbené maso z Billy? Ani se nepokoušejte ho sníst. Jediné sousto vás pošle rovnou do nemocnice

Věděli jste od nás i to, že v jedné z prodejen v Brně prodávali balený uzený sýr Albéniz Quesos Ibérico, který byl pod neporušeným obalem úplně plesnivý. Plesnivý byl i sýr Jadel, který prodával Lidl. Plísně jsou přitom pro lidský organismus nebezpečné. Způsobují zažívací potíže, zatěžují játra, ledviny i imunitní systém. Některé z nich jsou dokonce prokázanými lidskými karcinogeny. 

Kachnu jsem díky vašim informacím vyhodila, říká žena

Bakterie, které způsobují salmonelózu, obsahovalo další drůbeží maso dovezené do Česka z Maďarska. Zjistila to Státní zemědělská a potravinářská inspekce, která o záchytu informovala na svém webu Potraviny na pranýři. Šlo o mražená husí prsa a kachnu. Inspektoři odebrali vzorky v Kauflandu a v Albertu. V Kauflandu odebrali vzorky z hluboce zmrazených husích prsou s kůží s kostí, jejichž minimální trvanlivost byla do 30. září 2025. 

iZdroj fotografie: SZPI
Uvedenou šarži výrobku by lidé neměli konzumovat

Maso v Albertu mělo název Valdor Kachna bez drobů, kuchaná, chlazená, třída jakosti A. Datum použitelnosti bylo sice pouze do 21. října 2023, ale je možné, že zákazníci mají maso ještě doma zmrazené. V laboratoři se potvrdila přítomnost bakterií salmonely. V poslední době jde už o několikátý nález drůbežího masa s bakteriemi, které mělo původ buď v Maďarsku nebo na Ukrajině. „Já jsem měla doma kachnu z Maďarska, o které jste psali, že má taky bakterie. Díky tomu jsem ji vyhodila,“ řekla Událostem247 paní Jana z Kolína.

Koupili jste si někdy domů závadné maso? Napište nám to do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
138 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články