Varování: 1 000 000 Čechů hrozí, že je už brzy vyhodí z práce. Dotkne se to i vás?

Mít v dnešní době dobrou práci není samozřejmostí. Propouštějí velké zavedené firmy, i některé státní instituce.

i Zdroj fotografie: VeronicaTherese / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Vývoj nezaměstnanosti byl v souladu s očekáváním analytiků, kteří v nadcházejících měsících očekávají s ohledem na sezónní faktory mírný nárůst lidí bez práce. Jak jsme na Událostech247 informovali už dříve, o místo se bojí například státní zaměstnanci, protože vláda chce jejich počet snížit až o 23 tisíc. Má se to dotknout nejen úředníků, ale i dalších státních pracovníků, například policistů.

Nahradí nás umělá inteligence?

Šok zažili také zaměstnanci České pošty, která minulý rok oznámila, že v rámci hledání úspor ruší 669 pracovních míst. Propouštění se týkalo zejména pracovníků na manažerských a úřednických pozicích. Jak jsme na Událostech247 psali už dříve, od snížení stavů si pošta slibuje úsporu 500 milionů korun ročně. Také manažeři německé značky VW před nedávnem oznámili, že firma musí snížit počet zaměstnanců, aby dostala náklady pod kontrolu.

Velké propouštění v ČR je za rohem: Kdy nastane a kdo všechno přijde o práci? Známe odpovědi

Lidi však může v práci nahradit také umělá inteligence (AI). Jak upozornil web TN, do roku 2030 má zaniknout až 330 tisíc pracovních míst. Na vině je právě hlavně umělá inteligence a její stále častější využívání v praxi. Podle analytika pracovního trhu Tomáše Ervína Dombrovského se tak zhruba v horizontu deseti let změní náplň práce až milionu Čechů. AI prochází velmi dynamickým vývojem a dnes má bohaté využití v různých odvětvích a oborech.

Která odvětví mohou být zasažena

Odborníci se shodují, že prozatím neexistuje na pracovním trhu žádná profese, kterou by umělá inteligence zcela nahradila. Existují však profese a pozice, které budou výrazně ovlivněny. Například účetní a finanční analytici. Už dnes se tyto profese spoléhají na softwary, které jim pomáhají zpracovávat a analyzovat data. V budoucnu některé úkony umělá inteligence zcela nahradí, upozornil už dříve web Focuson.

iZdroj fotografie: Chmee2 / Creative Commons / CC-BY-SA
O práci mohou během několika let přijít velké skupiny Čechů

Ve zdravotnictví umělá inteligence zasáhne především v oční chirurgii, kde má už nyní své pevné místo. Předpokládá se, že v blízké budoucnosti budou některé rutinní zákroky provádět roboti. „Pracuji už dvacet let ve firmě, kde se vyrábějí šicí stroje, je to pásová výroba. Už loni nás ale upozornili, že linka bude více automatizovaná a že budou některé zaměstnance propouštět,“ řekla Událostem247 paní Jiřina z Brna.

Hrozí propouštění i vám? Napište nám to do komentářů pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
73 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články