Velké propouštění v ČR je za rohem: Kdy nastane a kdo všechno přijde o práci? Známe odpovědi

Mít v dnešní době práci a ještě slušně placenou je velká výhra. Ne každý má ale takové štěstí. Míra nezaměstnanosti má navíc podle expertů stoupat.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Nezaměstnanost v České republice byla v listopadu 3,5 procenta. Oproti říjnu se nezměnila a byla i na stejné hodnotě jako před rokem. Počet lidí bez práce se od října zvýšil a volných míst ubylo. Stále však zůstává více neobsazených pozic než nezaměstnaných. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Úřad práce ČR. 

Šetří stát i soukromé firmy

Vývoj nezaměstnanosti byl v souladu s očekáváním analytiků, kteří v nadcházejících měsících očekávají s ohledem na sezónní faktory mírný nárůst lidí bez práce. Jak jsme na Událostech247 informovali už dříve, o místo se bojí například státní zaměstnanci, protože vláda chce jejich počet snížit až o 23 tisíc. Má se to dotknout nejen úředníků, ale i dalších státních pracovníků, například policistů.

Velké propouštění těchto zaměstnanců nařízené státem. Dotkne se i vás?

Psali jsme také o tom, že stovky zaměstnanců propustila v rámci šetření také Česká pošta. Její hospodaření je totiž v posledních letech ztrátové. Za loňský rok by ztráta měla dosáhnout zhruba 800 milionů korun. Oproti roku 2021 jde o půl miliardy nižší propad. Teď v září a říjnu ohlásilo Úřadu práce záměr propouštět větší množství personálu celkem 24 zaměstnavatelů. Jak upozornil web Echo24, celkem by se tento krok mohl v následujících měsících dotknout až 1927 zaměstnanců.

O práci mohou přijít řidiči nebo odborní pracovníci

Mluvčí Úřadu práce Kateřina Beránková pro Echo24 uvedla, že nejčastěji udávané důvody, které zaměstnavatele vedly k hromadnému rozesílání výpovědí, jsou racionalizace činností, zvýšení efektivity práce, optimalizace počtu pracovních míst nebo flexibilnější využití kapacit. Tedy snaha ušetřit. Podle Beránkové se propouštění může týkat profesí jako jsou například řidiči, obsluha pojízdných zařízení a strojů, ale také odborných pracovníků v obchodní sféře nebo veřejné správě.

iZdroj fotografie: Pohled 111/ Creative Commons / CC-BY-SA
Propouštět v příštím roce hodlá hned několik velkých zaměstnavatelů

Propouštění v poslední době oznámila řada dalších významných průmyslových podniků. Echo24 vyjmenovalo například nošovickou automobilku Hyundai, která plánuje uzavřít halu na výrobu manuálních převodovek, nebo pardubický Foxconn, který v první polovině roku propustil kvůli nižší poptávce asi 500 lidí. „Taky jsem přišla o práci, po 15 letech mi na poště řekli, že už mě nepotřebují. Teď jsem jako prodavačka v Lidlu a jsem spokojená,“ řekla Událostem247 paní Běla z Ivančic.

Děláte jednu z výše zmíněných profesí? Řekněte nám to dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
74 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články