Varování: Jednou si vezmete peníze z bankomatu a už se vezete. Hrozí pokuta 50 000 Kč, v horších případech vězení na 1 rok

Platba kartou v obchodě nebo restauraci je mezi Čechy velmi oblíbená. Každý z nás si však někdy potřebuje vybrat i hotovost z bankomatu.

i Zdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
                   

Při výběru je však potřeba být opatrný. Podvodníci totiž mají trik, jak vás o peníze připravit, jak jsme na Událostech247 psali už dříve. Jde o speciální proužek, který zloději umístí na bankomat přesně v místě, kam vybírající sahá pro peníze. Tato páska pak blokuje výběr bankovek a vy se ke svým penězům už nedostanete.

Hotovost může zajet zpátky

Může se vám však také stát, že si sice peníze vyberete, ale z nějakého důvodu je z bankomatu zapomenete vzít a odejdete pryč. Nemusí to však hned znamenat, že jste o peníze nenávratně přišli. Jakmile si uvědomíte, že hotovost postrádáte, ihned kontaktujte svou banku. V některých bankomatech totiž vydané peníze, které si do určitého času z přihrádky nikdo nevezme, zajedou zpět, radí web České spořitelny.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Možnost vybrat si hotovost z bankomatu využívá spousta Čechů

Bankomat zároveň zaeviduje, že má v sobě více peněz, než by měl mít, a při uzávěrce pracovníci tento přebytek zjistí. Banka mezitím transakci zaúčtuje bez ohledu na to, zda peníze zajely do bankomatu, nebo byly vytaženy. Pak už je to na zapomnětlivém klientovi, aby svůj neúspěšný výběr reklamoval. Na základě této reklamace banka prověří záznamy a identifikuje, že šlo opravdu o tohoto klienta, a peníze mu vrátí, píše web Finance.

Co dělat, když peníze v bankomatu najdete

Je však také možné, že vy jste tím, kdo zapomenuté peníze v bankomatu najde. Co v takovém případě dělat? Peníze můžete buď odnést na obecní úřad, odevzdat je na policii nebo je zanést do banky. Pokud byste si je nechali, hrozí vám peněžitý trest, případně dokonce vězení. Pokud peníze naopak odevzdáte, máte nárok na 10 procent odškodného. Podle občanského zákoníku je každý, kdo najde ztracenou věc, povinen vrátit ji vlastníkovi, upozorňuje web TN.

Pozor: Vybíráte si peníze z bankomatu? Ve hře je nový brutální poplatek. Zmáčknete špatně jedno tlačítko a už se vezete

Příkladem je 61letý muž, který našel v bankomatu peníze a protože na tom nebyl finančně nejlépe, jednoduše si je nechal. Jak upozorňuje policie, dopustil se tím přestupku proti majetku, za což hrozí pokuta až 50 tisíc korun. „Tak peníze jsem v bankomatu ani jinde nikdy nenašla, ale i kdyby, určitě bych si je nenechala, protože dnes už jsou všude kamery a za tu ostudu potom to určitě nestojí,“ popsala Událostem247 paní Erika.

Stalo se vám někdy, že jste v bankomatu našli peníze? Pokud ano, vrátili jste je? Dejte nám to vědět dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
143 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články