Pozor: Vybíráte si peníze z bankomatu? Ve hře je nový brutální poplatek. Zmáčknete špatně jedno tlačítko a už se vezete

Většina lidí si zvykla na to, že má své peníze kdykoliv k dispozici, ať už v internetovém bankovnictví, nebo při výběru z bankomatu.

i Zdroj fotografie: Warszawska róg Szerokiej w Tomaszowie Mazowieckim, w województwie łódzkim/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Je však třeba být opatrný. Podvodníci totiž neustále vymýšlejí nové způsoby, jak okrádat klienty bank při výběru z bankomatu. Přibližně 7000 incidentů každý rok zahrnuje zneužití kreditních a debetních karet. Jak od nás víte, mnohdy se přitom jedná právě o podvody u bankomatů. Jedním z nejoblíbenějších postupů podvodníků je umístění dodatečné čtečky na klávesnici bankomatu.

Zaplatil téměř stejný poplatek, jako byla vybíraná částka

Může se vám však také stát, že vám banka za výběr z bankomatu naúčtuje nesmyslný poplatek. Přesvědčil se o tom jeden ze zakladatelů známého youtubového kanálu Kluci z Prahy, Janek Rubeš, který je klientem u České spořitelny. Když si chtěl z bankomatu vybrat 200 korun, pozastavil se nad tím, když za tento malý výběr musel zaplatit skoro dvojnásobek částky. Psali jsme, že konkrétně se jednalo o 169 korun, jak ukázal na fotografii na sociální sítí X.

Poplatek za výběr z bankomatu: Češi za každé vybrání hotovosti zaplatí skoro 200 Kč

Banka se snažila v reakci na zmíněný příspěvek celou situaci objasnit. Podle vyjádření České spořitelny je výběr zahraniční kartou v jejich bankomatu zpoplatněn zmíněnou částkou 169 korun, a to kvůli vysokým nákladům na provozy bankomatů. Nevyplatí se také vybírat z bankomatů společnosti Euronet. Ty si už před lety v Česku získaly špatnou pověst kvůli nevýhodným kurzům a vysokým poplatkům pro zahraniční turisty, píše web Peníze. Provozovatel této sítě teď našel způsob, jak oklamat i Čechy. 

Na co si dát při výběru pozor

Také na tento nový trik upozornil reportér Janek Rubeš v internetovém pořadu Kluci z Prahy. Když si majitel české platební karty chce vybrat hotovost, dostane v bankomatu Euronet na výběr jednu ze dvou možností. První je Hotovost a zůstatek, druhá Jiné. Většina lidí při výběru peněz volí první možnost. Euronet hned nabídne klasickou obrazovku pro výběr hotovosti. V ten okamžik však zaúčtuje také poplatek za zobrazení zůstatku na účtu.

iZdroj fotografie: Daniel Procházka pro Události247
Že lidé zaplatili za zmíněný poplatek u Euronetu, většinou zjistí až na konci měsíce, kdy přijde vyúčtování

Nejvyšší poplatek – 50 korun – si za něj u cizích bankomatů účtuje Moneta. ČSOB chce u standardního Plus účtu 35 korun, Komerční banka a UniCredit 25 korun, Česká spořitelna 20 korun, mBank 19 korun a Fio devět korun, popisuje web Peníze. Pokud chce klient poplatek za nezobrazený zůstatek reklamovat, může tak učinit u banky, která mu kartu vydala. „Je to teda nehoráznost, ale zase zůstatek si každý může zjistit v internetovém bankovnictví. Taky jsem to jednou takto neuváženě udělala a stálo mě to 30 korun navíc,“ popsala paní Hanka.

Jaký je váš názor na podobný poplatek? Dejte nám vědět dolů do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
124 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články