Varování: Máte na autě jednu z těchto SPZ? Vyfasujete pokutu 10 000 Kč a přijdete o řidičský průkaz na pěkně dlouhou dobu

Státní poznávací značka (SPZ) je na autě velmi důležitá, protože kromě toho, že slouží k označení vozidla, dá se přes ni dohledat i pojišťovna a majitel.

i Zdroj fotografie: Jiří Erben / Creative Commons / CC BY
                   

Právě SPZ je však také zdrojem mnoha pokut, které za ni majitel auta může dostat. Jak jsme na Událostech247 psali, někteří lidé na značkách vyjadřují své názory. Klasické SPZ už totiž některým majitelům aut nestačí a zdobí si je po svém. Modrý proužek s označením CZ a Evropské unie se jim třeba už nelíbí a jeho barvu mění většinou na černou, nebo překrývají symboliku EU různými variantami nálepek.

Spolek s vlastními SPZ

Psali jsme také o tom, že policisté na Chrudimsku zastavili auto, které mělo místo klasické SPZ na značce nápis ARITA DIRI. To však ještě zdaleka nebylo všechno. Auto řídila žena, kterou policisté vyzvali k předložení dokladů potřebných k řízení a provozu vozidla. Když jim je ukázala, nestačili se divit. Šlo totiž o plastové kartičky, které sotva připomínaly občanský a řidičský průkaz a osvědčení o registraci vozidla blíže neurčené země vydání.

Máte na autě tuhle registrační značku? Policie si na vás pořádně došlápne: Pokuta až 10 000 Kč a zákaz řízení na 1 rok

Řidičce hrozí ve správním řízení pokuta až 10 tisíc korun a zákaz činnosti až na jeden rok. Patřila zřejmě do skupinky lidí, kteří se označují Legitimní věřitelé České republiky, nebo do jiného podobného spolku. Spolek Legitimní věřitelé nevěří na Českou republiku a obchází úřady, kde zaměstnancům jeho členové oznamují, že vše je jejich. Registrační značka se přitom podobně jako třeba cestovní pas po vydání nestává majetkem vlastníka vozu, ale i nadále patří státu.

Vyřadil bych je z provozu, říká řidič

Podivné a hlavně falešné espézetky se objevily také ve východních Čechách. Policisté s nimi zastavili hned tři auta v Litomyšli. Také jejich řidiči údajně patří k lidem, kteří neuznávají Českou republiku. Psal o tom web TN. Na značkách byly například nápisy Artima a Kaliva. Policisté si nejdřív mysleli, že si z nich řidiči jen dělají legraci. Šoféři se však navíc ještě prokázali falešnými doklady. Šlo opět o plastové kartičky, které vydalo neexistující státní zřízení.

iZdroj fotografie: Policie ČR
Fotografie jedné z uvedených značek

Za to, že trojice předložila bezcenné kusy plastu jako průkaz totožnosti a jejich auta jsou bez platné registrační značky, jim hrozí ve správním řízení pokuta 10 tisíc korun. Mohou navíc také až na 18 měsíců přijít o řidičský průkaz. „Já bych za takovou drzost jim ta auta rovnou zabavil a navíc bych jim ten řidičák sebral napořád. Co když mě někdo takový nabourá? Z takovéhle SPZ toho o něm moc nezjistím,“ řekl k tomu Událostem247 pan Ota.

Je podle vás zmíněná výše pokuty adekvátní? Napište nám v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
92 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články