Varování: Nakupujete v Lidlu? Hrozí vám, že během několika minut přijdete o všechny peníze

Internetoví podvodníci mají další fígl, jak okrást důvěřivé lidi o peníze. Vypadá to navíc velmi důvěryhodně.

i Zdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
                   

I když policie před podvodníky opakovaně varuje, stále se i přesto najde mnoho důvěřivých lidí, kteří se stávají jejich snadným terčem. Šmejdi navíc dokážou být velmi přesvědčiví a své oběti pak oberou o veškeré životní úspory. Využívají při tom širokou škálu technik včetně vytváření falešných webových stránek, jak jsme na Událostech247 několikrát upozornili.

Máte aplikaci Lidl? Buďte opatrní

Mezi novější kyberpodvody patří rozesílaní falešných SMS zpráv, které navozují dojem, že příjemce má na poště balíček a je potřeba aktualizovat údaje. Psali jsme o tom, že součástí zprávy je také odkaz na webovou stránku. Využívá zkracovač tinyurl a vede na falešné stránky wpostah.top, které grafikou napodobují stránky České pošty. Podvodníci se tak od příjemců SMS zpráv snaží vylákat kontaktní údaje a údaje o platební kartě.

Přišla vám tato SMS zpráva? Nečtěte ji, jinak vám během jediné minuty vybílí celý bankovní účet

Podle monitoringu společnosti Check Point byl za poslední kvartál roku 2023 nejvíce zneužívanou značkou Microsoft. Každý třetí podvod, ať už po telefonu, e-mailu nebo jinak, byl proveden šmejdy, kteří se vydávali za tuto americkou firmu. Během Vánoc 2023 se také velmi častým terčem útoků stal obchodní řetězec Lidl, který má vlastní supermarkety, prodává ale i zboží na internetovém obchodu Lidl Shop, jak upozornil web Chip. 

Pozor na pravopisné chyby a překlepy

Vše probíhalo tak, že se podvodníci snažili formou podvodného e-mailu nebo sdělení na sociálních sítích z důvěřivých lidí vyloudit soukromé informace, jako je adresa, telefonní číslo a další. Slibovali jim přitom, že mohou vyhrát iPhone 15. Skutečný Lidl sice opravdu jednou za čas soutěž o iPhone pořádá, ale ta má dané a konkrétní podmínky a zákazník si ji může ověřit jak na webu Lidl, tak v aplikaci Lidl Plus.

iZdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
Podvodníci se často snaží své oběti nalákat za pomoci SMS zpráv

Naštěstí se o těchto podvodech dost píše, takže já myslím, že už nikomu nenaletím. Ale opatrnosti není nikdy dost. Opakovaně mi třeba chodí zprávy z ČSOB banky, že mám něco s účtem. Přitom já tam žádný nemám,“ popsala Událostem247 paní Eva. Známkou toho, že je zpráva podvodná, může být častý výskyt pravopisných chyb a překlepů, upozorňuje dále web Chip. Na jakékoliv podezřelé e-maily, zprávy či telefonáty proto nikdy nereagujte a raději se poraďte s expertem. 

Snažili se vás někdy kontaktovat podvodníci? Podělte se s námi o vaše zkušenosti v komentářích dole pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
71 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články