Velké české firmy končí: Všichni tito zaměstnanci se musí připravit na vyhazov z práce. Dotkne se to i vás?

V České republice končí několik velkých firem. Jejich zaměstnanci se teď bojí o svou budoucnost.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

V roce 2023 přišly o práci stovky lidí, kteří pracovali ve velkých firmách. Šokem bylo květnové propouštění téměř 700 zaměstnanců České pošty, která se dostala do finančních problémů, jak jsme na Událostech247 psali už dříve. Informovali jsme také o tom, že vláda chce snížit až o 23 tisíc počet státních zaměstnanců. Má se to dotknout nejen úředníků, ale i dalších státních pracovníků, například policistů.

Zdražování nás položilo, uvedla firma

Konec však oznámily také některé soukromé podniky, kterým se přitom dlouhodobě dařilo a nikdo by tak šokující zprávu neočekával. Drahé energie a levná polská konkurence jsou důvody, proč v Česku končí zpracovatelé masa. V konkurzu skončila třeba společnost Gurmán Sedlnice z Moravskoslezského kraje. Šlo přitom o firmu s historií od roku 1994, jak upozornil web Foodnet. Firma ročně zpracovala 80 tun masa a sázela na regionální uzeniny a výrobky. 

Tisíce státních zaměstnanců skončí na ulici: Patříte mezi ně?

Vážení zákazníci, s lítostí vám musíme oznámit, že firma Gurmán Sedlnice končí. Výroba masa a uzenin je energeticky nákladná. Bohužel ceny energií a to, že se kupní síla přesunula do Polska, nás donutilo ukončit činnost. Všechny nás to mrzí, protože jsme tuhle práci měli rádi a dělali to pro vás. Děkujeme vám za dlouholetou přízeň a přejeme hodně štěstí a zdraví v těchto nelehkých časech,“ uvedlo uzenářství na Facebooku. Problém je to i pro zaměstnance, kteří jsou najednou bez práce.

Desítky lidí se ocitnou bez práce

Stejně dopadla také legendární sklárna v Květné ve Stráni, která fungovala dlouhých 230 let. . V důsledku extrémně vysokých cen energií v posledních letech, které výrazně zdražily ceny skla, tam ke konci ledna 2024 přijde o práci více než 80 lidí, píše web Deník. „Hlavním důvodem jsou astronomické ceny energií, meziročně stouply energie o čtrnáct milionů korun. Bohužel jsme čekali, že to bude lepší,“ uvedl pro web ČT24 ředitel Marek Mikláš.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Některé velké tuzemské firmy musely ukončit svou činnost

Podle Mikláše je možné, že výroba skla zůstane, už ale ne ruční. Automatickou linku by obsluhovalo jen několik zaměstnanců. Jasno bude na konci ledna, dodává ČT24. „Musí to být hrozné, když tolik let pracujete pro jednu firmu a najednou nečekaně skončí a vy musíte hledat novou práci. Zažil jsem to, když jsem pracoval v jedné jihlavské pletařské firmě. Po desítkách let najednou přestala prosperovat a byl jsem na dlažbě,“ řekl Událostem247 pan Rudolf z Brna.

Dostali jste někdy v práci padáka? Pokud ano, proč? Dejte nám to vědět dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
118 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články