Velké propouštění zaměstnanců je za rohem: Kdy a koho všeho se dotkne?

Pracovní trh se neustále mění a přizpůsobuje novým trendům. To nevyhnutelně přináší také fakt, že mnohé pozice přestanou být potřebné.

i Zdroj fotografie: Chmee2 / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

Ztráta zaměstnání hrozí aktuálně nemalé části Čechů. Jak informovaly Události247, propouštění svých pracovníků plánují firmy z oblasti stavebnictví, ale také třeba Česká spořitelna. Zdá se však, že hledání nové práce čeká daleko víc lidí. Za rohem je totiž velké propouštění zaměstnanců celé řady firem. Zjistěte, kdy a koho se dotkne.

Propouštění se bude týkat mnoha pozic

V oblasti pracovních příležitostí a podnikání se pomalu ale jistě rýsuje revoluce pod taktovkou umělé inteligence (AI), píše web FinTag. S jejím rozvojem totiž některé profese ztrácí svou relevanci. A ruku v ruce s tím se proto blíží nevyhnutelné propouštění. Lidem tak nezbude, než se naučit AI ve svém oboru využívat, anebo se přeorientovat na takovou práci, kterou AI jen tak snadno nenahradí.

Vláda rozhodla: Kdo pracuje na jedné z těchto pozic, hrozí mu, že brzy přijde o práci. Vyhodí vás ze dne na den

Ačkoli nic není jisté, dá se očekávat, že propouštění kvůli rozvoji AI nenávratně přijde. Ohrožena je přitom celá řada profesí. Podle výzkumu amerických odborníků může AI sebrat práci nejen pokladním, tlumočníkům či finančním analytikům, ale také programátorům, webovým vývojářům nebo datovým analytikům, píše server Fonetech. Naopak zcela jistě v blízké době nezaniknou profese jako jsou kuchaři, automechanici, malíři a další pozice, které zkrátka počítač nenahradí.

Technologický pokrok nikdo nezastaví

Kromě zániku některých pozic však AI bude mít na společnost dost možná i další dopady, které už nebudou tak nepříjemné jako zmíněné propouštění. Mnohým lidem může jejich práci výrazně usnadnit. „Většina pracovních míst a odvětví je vystavena automatizaci jen částečně. Je tedy pravděpodobnější, že je umělá inteligence spíše doplní, než nahradí,“ cituje web Novinky server BBC popisující výsledky studie Mezinárodní organizace práce.

iZdroj fotografie: Pohled 111/ Creative Commons / CC-BY-SA
Ztráta práce hrozí zejména lidem pracujícím v kanceláři

A co víc, mohla by i vzniknout některá nová pracovní místa týkající se třeba vývoje systémů umělé inteligence nebo jejího využíváním v praxi. Faktem nicméně zůstává, že lidé, kteří dělají práci, již stroj nenahradí, mají nejspíš vyhráno. „Do první linie se tak dostávají i tvůrčí profese, jako jsou copywriteři, pracovníci v PR, reklamě, grafici a umělci,“ cituje web E15 šéfa české sekce společnosti Randstad Martina Jánského.

Obáváte se, že vám umělá inteligence sebere práci? Napište nám svůj pohled do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
136 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články