Vláda rozhodla: Kdo pracuje na jedné z těchto pozic, hrozí mu, že brzy přijde o práci. Vyhodí vás ze dne na den

Vypadá to, že vláda se rozhodla otestovat, co všechno lidé ještě vydrží. Teď oznámila, kdo už brzy přijde o práci.

i Zdroj fotografie: VeronicaTherese / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Lidé by si měli vážit toho, že v dnešní době mají dobrou práci. Není to totiž samozřejmost. Informovali jsme na Událostech247 o tom, že nezaměstnanost v Česku navíc v srpnu vzrostla oproti předchozímu měsíci o desetinu procentního bodu na 3,6 procenta. Počet lidí bez práce meziměsíčně stoupl o 1870 na 260 803. Pracovních míst naopak ubylo, letos je jich zhruba o 4400 méně než minulý rok.

Propouštět začaly velké zavedené firmy

Jako první z velkých firem začala s propouštěním Česká pošta. Psali jsme o tom, že v červenci zrušila 300 svých poboček a o práci přišlo přes 2200 lidí. Upozornili jsme také na to, že propouštění avizovala i Česká spořitelna. Nejen soukromé firmy propouští, na řadu přišlo i ministerstvo práce a sociálních věcí. Šéf resortu Marian Jurečka má v příštím roce a půl v plánu snížit počet zaměstnanců o dva a půl tisíce. Toto opatření podle něj ušetří peníze na zvýšení platů zaměstnanců úřadů, které pod resort spadají, a také na provoz budov úřadů.

Velká česká firma chystá masivní propuštění. Zjistěte, zda vás náhodou nevyhodí z práce

Státní zaměstnance tak začala svírat nejistota a strach z budoucnosti. Týká se to policistů, hasičů, vojáků i úředníků. Vláda Petra Fialy chce zanedlouho představit novelizovaný návrh státního rozpočtu pro rok 2024. Po několika předchozích návrzích to vypadá, že kabinet se chystá výrazněji zasáhnout do platů státních zaměstnanců i do jejich počtů. Píše o tom web Echo24. Platy by se měly zmrazit většině z nich. Polepšit si mají pouze učitelé asi o 3000 korun. 

Někteří lidé skončí bez práce

Počet státních zaměstnanců se má podle plánu snížit o 21 tisíc. Vláda se už v květnu dohodla, že v příštím roce sníží objem výdajů na platy státních zaměstnanců o dvě procenta. Tento plán je podstatnou součástí úsporného balíčku na rok 2024, píše web ČT24. Dosud přitom míst ve státní správě spíše přibývalo. Letos ministerstva, úřady a jejich příspěvkové organizace zaměstnávají téměř půl milionu lidí, to je osm tisíc více než vloni, píše dále web. Tito lide teď netuší, kdy se o výpovědi ze dne na den dozví a bojí se, jak si najdou novou práci. 

iZdroj fotografie: Úřad práce ČR
Bez práce může skončit hned několik lidí

Je mi 58 let. U policie pracuji v kanceláři a nedovedu si představit, co jiného bych teď ve svém věku hledala. Mohla bych jít leda tak někam uklízet, tam by mě možná vzali,“ svěřila se Událostem247 Marie Hošková z Brna. Vůbec nejpočetnějšími státními zaměstnanci jsou učitelé, kterých je 194 tisíc. Následuje 77 tisíc ostatních zaměstnanců škol, například kuchařek nebo uklízeček. Přes 69 tisíc je příslušníků bezpečnostních složek, tedy hasičů, policistů, celníků nebo dozorců, dodává ČT24. 

Pracujete na jedné z výše zmíněných pozic? Řekněte nám to dole v komentářích pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
62 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články