Blíží se léto a společně s ním i používání jednoho z nejoblíbenějších spotřebičů na světě. K němu se však také bohužel pojí vysoké výdaje.
Máme sice teprve duben, venku je především aprílové počasí a o teplých slunečných dnech si zatím můžeme jen nechat zdát. I tak je spousta lidí už teď myšlenkami na dovolené a mnozí se už nemohou dočkat, až bude konečně léto. S létem se pochopitelně pojí i vysoké teploty, a jak zmiňovala meteorologická služba Evropské unie Copernicus, minulé léto bylo to vůbec nejteplejší. Pokud se vysoké teploty z minulého roku budou opakovat, pak opět nastane ten moment, kdy budeme řešit, jak efektivně v domovech snížit teploty. S tím nám ve většině případů pomůže klimatizace.
Zázrak jménem klimatizace
Klimatizace se v letních měsících stala nedílnou součástí mnoha domácností i kanceláří. Tento spotřebič přináší vítanou úlevu od veder, ale pokud ji používáme neefektivně, může se stát nepříjemně drahým společníkem. Prodražit se například může i majitelům aut. Jak již redakce Událostí247 zmiňovala, za její používání v autě totiž může v určitých momentech hrozit i pokuta. Když ale pomineme tuto skutečnost, nesmíme zapomenout na to, že klimatizace jako taková může být velmi drahá, a to se poté může projevit na ročním vyúčtování za elektřinu.
Ano, klimatizace získává převážnou část energie z okolního vzduchu a k přibližně 30 % pak využívá elektrickou energii. Její spotřeba tak sama o sobě není až tak vysoká – průměrné náklady na 1 hodinu jejího fungování se odhadují na přibližně 8 Kč. Jenže jak už to tak bývá, když se spotřebič používá špatně, může se nám to pořádně prodražit. Jednou z chyb, kterých se mnozí majitelé klimatizací dopouštějí, je špatné nastavování teploty. Venkovní teplota by totiž správně měla být maximálně o 7 °C vyšší než teplota vnitřní.
Čím nižší teplotu nastavíte, tím více energie poté klimatizace spotřebuje, no a tím pak pochopitelně vzrostou i vaše náklady. Dalším velkým problémem je pak podle webu Mitsubishi Electric především laxní kontrola filtru klimatizace. Ten může být po měsících či letech používání ucpaný a špinavý, čímž brání proudění vzduchu a následně tak klimatizace opět spotřebovává více energie.
Na co si dát pozor
V případě, že se snažíte byt či dům ochladit, je důležité, abyste nezapomněli na několik důležitých pravidel. Během používání klimatizace byste měli mít ideálně zatažené závěsy či žaluzie, které zabrání slunečním paprskům, aby zvyšovaly teplotu ve vašem domě. Zároveň byste měli používat i chytré mobilní aplikace a senzory, které dokážou upravit výkon podle aktuální situace v místnosti – například na základě přítomnosti osob.
Během používání klimatizace byste pochopitelně neměli zapomínat na svá okna a dveře. V případě, že byste je během chlazení nechali otevřené, klimatizace bude muset chladit neustále přiváděný teplý vzduch zvenčí. To výrazně zvyšuje její zátěž i spotřebu. V poslední řadě pak také záleží na stáří klimatizace – obecně, stejně jako u většiny spotřebičů, platí pravidlo, že čím starší onen spotřebič je, tím víc energie spotřebovává.
Až v létě opět zapnete svou klimatizaci, myslete na všechny tyto důležité rady. Stačí pár změn v přístupu k používání klimatizace a výsledek se brzy promítne nejen v nižších účtech, ale i ve větším pohodlí a šetrnějším přístupu k životnímu prostředí.
Máte doma klimatizaci?


