Vláda: Platy státních zaměstnanců se rapidně zvyší. Půjde o tisíce Kč navíc každý měsíc. Ostatní nedostanou ani korunu

Ne každý je ve svém zaměstnání spokojený se svým platem. Někteří lidé se však zanedlouho dočkají toho, že dostanou přidáno.

i Zdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
                   

Každá koruna navíc se hodí a pokud máte dobrého šéfa, máte vyhráno. Na Událostech247 jsme psali například o tom, že od letošního dubna narostou mzdy zaměstnanců řetězce Albert. Provozním pracovníkům na prodejnách se výdělky zvednou minimálně o 8,5 procenta, v průměru pak o 10 procent. Polepšili si také zaměstnanci řetězce Billa, který jim zvýšil průměr základní mzdy o 4 procenta. Teď se ovšem zřejmě zvednou i platy státních zaměstnanců.

Koho by se přidání peněz dotklo

Jak jsme na Událostech247 informovali už dříve, také zaměstnavatelé v soukromém sektoru budou v tomto roce zvyšovat mzdy zhruba o 5 až 10 procent. Zkrátka nepřijdou ani mnozí státní zaměstnanci, kteří také dostanou v roce 2024 v práci přidáno. Například učitelé si na výše svých platů stěžují dlouhodobě, jak jsme psali už dříve. Jako jediní státní zaměstnanci však mají nově zákonem zaručenou pravidelnou valorizaci platů.

Stát: Tito lidé dostanou v práci v roce 2024 přidáno. Týká se to i vás?

Zvýšit se mají také platy úředníků, pracovníků v kultuře, technických pracovníků v sociálních službách a ve zdravotnictví, nepedagogických sil ve školství a ve státní službě. Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky by mohly stoupnout o sedm až deset procent. O tom, jak by se mohly platy zvýšit, bude jasno po 1. červenci. Jak píše web SeznamZprávy, vláda by pak o případném přidání rozhodovala nejpozději 24. července. Pokud máte jinou profesi, nedostanete navíc nic.

Odbory žádaly vyšší platy státních zaměstnanců

Dohodli jsme se, že bychom okamžitě po 1. červenci viděli to, jak je možné případně přistoupit ke zvýšení od 1. září s tím, že pokud bychom k tomu přistoupili, tak by se to opravdu týkalo vybraných skupin, u kterých je potřebnost největší,“ cituje Jurečku web iRozhlas. V srpnu a září by pak měla pokračovat při přípravě rozpočtu na příští rok debata, jak by se mohly upravit výdělky od ledna zbývajícím pracovníkům veřejné sféry.

iZdroj fotografie: Daniel Procházka pro Události247
Platy některých státních zaměstnanců by se mohly už brzy zvýšit

Ministr financí Zbyněk Stanjura však už dříve upozornil, že si zvýšení platů nemůže státní rozpočet dovolit a byl by raději pro jinou alternativu. „Osobně se snažím, abychom měli méně zaměstnanců, ale ti, aby měli vyšší platy,“ cituje Stanjuru web ČT24. Odboráři požadují přidání nejméně deset procent od září pro všechny pracovníky veřejné sféry. Původně žádali přidání do tarifů od září o 15 procent. Podle ministerstva by to stálo do konce roku 22 miliard korun, dodává iRozhlas.

Je podle vás zmíněné zvýšení platů dobrým krokem ze strany vlády? Váš názor nám můžete napsat v komentářích pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
139 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články