Stát: Tito lidé dostanou v práci v roce 2024 přidáno. Týká se to i vás?

Zatímco někteří lidé se kvůli očekávanému propouštění obávají o práci, jiní se mohou těšit na růst platu.

i Zdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
                   

Spotřebitelské ceny v Česku v posledním roce rostly závratným tempem, míra zvyšování platů a mezd tomu však příliš neodpovídala. Od příštího roku si ale mnozí polepší. Podle webu Kurzy budou zaměstnavatelé v soukromém sektoru příští rok zvyšovat mzdy zhruba o 5 až 10 procent. A zkrátka nepřijdou ani mnozí státní zaměstnanci, kteří rovněž dostanou v roce 2024 v práci přidáno. Týká se to i vás?

Učitelé si polepší

Události247 nedávno psaly, že učitelé dostanou od příštího roku přidáno nemálo peněz. Konkrétně by měli dostávat 130 procent průměrné mzdy, díky čemuž si polepší v průměru o 2500 korun, uvádí web Deník. Pedagogové však nejsou jediní, na které stát myslel. Více peněz, než se původně očekávalo má v plánu na platy vynaložit také Ministerstvo vnitra, pod které spadají policisté či hasiči.

iZdroj fotografie: Policie ČR
Platy pracovníků policie by se snižovat neměly. Nejspíš ale ani neporostou

Ti však přidáno nedostanou. Ministerstvo vnitra totiž bude příští rok pracovat s nižším rozpočtem, než letos. Konkrétně bude mít na své výdaje vyhrazeno 97,4 miliardy korun, což je ve srovnání s letošním rokem o 2,3 miliardy méně. Podle ministra Víta Rakušana (STAN) by však platy zaměstnanců policie či hasičů poklesnout neměly, píše web České noviny. Jak je tedy možné, že se platy i přes nižší rozpočet udrží na stávající úrovni?

Ministerstvo vnitra plánuje potřebné finance na udržení stávající úrovně platů vykrýt převedením částky 909,5 milionu korun z provozních výdajů, informuje dále web České noviny. Navzdory plánovanému dvouprocentnímu snížení rozpočtu na platy ve veřejném sektoru by se tedy tato úprava neměla dotknout bezpečnostních složek.

Méně pracovníků, více peněz na mzdy

Má to ale háček a některé z pracovníků bezpečnostních složek tak přeci jen čeká nemilá zpráva. Nejenže nedostanou přidáno, ale ještě navíc někteří z nich přijdou o práci. Jak totiž informovaly Události247, mezi zaměstnanci policie nastane propouštění. Ztráta práce či zkrácení úvazku se dotkne stovek pracovníků, a to jak policistů, tak hasičů.

Velké propouštění těchto zaměstnanců nařízené státem. Dotkne se i vás?

Důvodem má být mimo jiné snaha šetřit a zároveň zachovat platy na stávající úrovni. „Pokud bychom hovořili o udržení všech stávajících zaměstnanců, dojde jednoznačně k platovému propadu. Od toho se také odvíjí celé rozhodnutí, zda na pozici zůstat, či ne,“ řekl pro server CNN Prima News předseda Odborového svazu hasičů Jiří Jílek.

Očekáváte, že dostanete příští rok v práci přidáno? Napište nám do komentářů pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
57 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články