Vláda řekla: Češi se o polovinu svého důchodu rozdělí. Kdo druhou půlku dostane a od kdy to začne platit?

Peníze jsou ožehavým tématem, pokud se to navíc týká důchodů, pak už je to skoro třaskavá směs.

i Zdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
                   

V souvislosti s důchody nastalo v Česku mnoho změn. Události247 například informovaly o změnách v systému valorizací. Případně i o změnách ve způsobu vyplácení penzí. To ale není všechno. Od roku 2027 by měla začít platit také další novinka, která možná některé seniory moc nepotěší. Vláda totiž chystá zavedení společného vyměřovacího základu manželů.

Manželé se budou o důchod dělit

Jde o koncept, který by umožnil vzájemné sdílení důchodových nároků mezi partnery. Manželé by se podle tohoto opatření mohli dohodnout, že jejich odvody sociálního pojištění budou započítané společně. Byly by tak rozděleny na dvě poloviny. Těmto manželům by pak byl vyměřen při dlouhotrvajícím manželství stejný nebo velmi podobný důchod, jak již dříve vysvětlil pro web TN mluvčí ministerstva práce Jakub Augusta.

Dobré časy důchodcům skončily: Stát si na ně ušil boudu. Kdo se včas nepřipraví, toho čekají velké problémy

Důležité je vědět, že celá věc by byla zcela dobrovolná a kromě manželských párů by ji mohli využívat také registrovaní partneři. Pokud by však tuto novinku chtěli využít i současní čeští důchodci, mají smůlu. Jak totiž dodává server Peníze, žádost, respektive dohodu na této věci, budou muset manželé či partneři učinit nejpozději v den sepsání žádosti o starobní důchod tím z manželů, který si o tuto dávku žádá dříve.

Ženy jsou stále v nevýhodě

Ve více než 20 procentech případů je výdělek muže vyšší než výdělek ženy, a to o 8 až 16 tisíc korun. I když je částka, o kterou se vyměřovací základ jednoho z manželů sníží, stejná jako částka, o kterou se druhému z manželů zvýší, nemusí být dopad do průměrného starobního důchodu u obou stejný. Záleží totiž na době sdílení, ale i na době výdělečné činnosti každého z nich.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Vláda v souvislosti s důchody v poslední době vymýšlí spoustu změn

U průměrného důchodu se sdílení projeví nejčastěji tak, že muž ho bude mít o 100 až 200 korun měsíčně nižší. Ženám stoupne přibližně o 100 korun. U zhruba osmi procent žen by však po sdílení mohlo dojít ke zvýšení důchodu. Mluví se o navýšení o více než 2000 korun. „Tak vzhledem k tomu, že já se podle tabulek dostanu do důchodu až tak za třicet let, myslím, že to bude všechno zase jinak. Takže tento záměr mě zatím nechává klidnou,“ sdělila Událostem247 paní Alena z Třeště.

Co si o této vládní novince myslíte? Napište nám to v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
56 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články