Stát začne kontrolovat naše účty. Kdo na nich bude mít větší částku, ten se může dostat do problémů

Někteří lidé se v budoucnu mohou setkat s takzvaným majetkovým testem. Budou se kontrolovat peníze na bankovních účtech, ale také nemovitosti a počet aut.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

S rokem 2025 přišlo i několik zásadních změn, které značně mění naše každodenní fungování. Změnilo se několik zákonů, vláda změnila některé své systémy a jedním z nich je i ten sociální. Jak redakce Událostí247 zmiňovala v jednom ze svých nedávných článků, v rámci sociální reformy se letos mění způsob státních příspěvků. Ti, kteří si chtěli zažádat o příspěvek na děti, se musí připravit na nový systém schvalování. To samé čeká i jedince, kteří budou chtít získat příspěvek na bydlení.

Sociální reforma

V minulosti byl sociální systém v České republice častokrát velmi kritizován, a to především kvůli své složitosti a taky zdlouhavé administrativě. Právě kvůli tomu se už v roce 2024 Ministerstvo práce a sociálních věcí rozhodlo, že přistoupí k největší změně sociálního systému za posledních 30 let. Dávky a finanční příspěvky, na které jsme doteď byli zvyklí, se už nebudou vyplácet jednotlivě – dojde totiž k jejich sloučení a vznikne nová, takzvaná superdávka.

Soutěž o pobyt v lázních s all-inclusive

Přihlaste se k našemu newsletteru a mimo jiné získáte možnost účastit se soutěže a mít přehled o dalších nabídkách našich partnerů. Soutěž je pouze pro aktivní odběratele novinek.

Jak redakce Událostí247 zjistila, tato změna má údajně hned několik zásadních výhod. Celý systém by měl být mnohem přehlednější, efektivnější a spravedlivější. Úředníkům by měl navíc ušetřit spoustu práce s administrativou. Žadatelům zase jejich čas. Teď již bude možné požádat si o dávku nebo příspěvek online a to například přes systém Jenda. Takzvaná superdávka, o kterou budou v budoucnu žadatelé usilovat, se skládá ze čtyř složek. Ta první je podpora na živobytí, druhá je klasický příspěvek na bydlení. Další pak příspěvky na děti a takzvaný pracovní bonus.

Chtěli si požádat o příspěvek na bydlení, místo toho přišli o hromadu peněz. Čechů, kteří naletěli internetovým podvodníkům přibývá

iZdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
V rámci majetkové testu by vám vláda mohla kontrolovat i váš bankovní účet

Systém schvalování dávek však bude letos o dost přísnější. Především kvůli tomu, aby se peníze dostaly k těm, kteří je skutečně potřebují, a aby jich někteří nemohli zneužívat. Kvůli tomu bude také zaveden takzvaný majetkový test. Žadatel, který bude chtít získat příspěvek na bydlení, si bude muset dát pozor na to, kolik má na svém bankovním účtu peněz a také jaký má movitý majetek.

Například rodina, která má dvě novější auta a 350 000 Kč na bankovním účtu, na takový příspěvek nebude mít nárok. Prostor naopak dostanou ti, kteří peníze nemají a nemají ani žádný majetek, který by mohli prodat a peníze tak díky tomu získat.

Proč majetkový test

Právě majetkový test zařídí, že pomoc od státu dostane ten, kdo si ji skutečně zaslouží. „Je nesmysl, aby člověk s průměrným příjmem, byť i jen krátkodobě, platil dávky pro někoho se statisíci na účtu a několika nemovitostmi. Proto v řadě evropských zemí mají majetkový test a dává smysl ho zavést i u nás,“ vyjádřil se ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka na svém instagramovém profilu.

Vláda rozhodla: Příspěvek na bydlení už nebude. Od července 2025 se všechno změní

iZdroj fotografie: Mercy from Wikimedia Commons/ Creative Commons / CC-BY-SA
Kdo nesplní nová pravidla sociálního systému, ten dávku nedostane

V budoucnu by to teda mohlo znamenat, že ti, kteří doteď na dávky dosáhli, na ně již jednoduše nebudou mít nárok. Majetkový test bude kontrolovat nejen výši příjmů, ale i peníze na bankovním účtu, vlastnictví nemovitostí a úspor. Mnozí proto již na internetu diskutují o tom, že si raději vyberou peníze ze svých bankovních účtů, aby dávku mohli získat. Každopádně v případě, že bude majetkový test schválen, vláda si stejně najde způsob, jak efektivně žadatele o dávku prověřit.

Co si o majetkovém testu myslíte?

Diskuze Vstoupit do diskuze
66 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články