Vláda: Zdražíme v obchodech všechny tyhle věci. Kdo si včas neudělá zásoby, ten se nedoplatí

Je potřeba, aby se státní rozpočet vrátil do plusových čísel. Vláda se proto rozhodla, že mimo jiné zdraží i něco, co Češi kupují ve velkém.

i Zdroj fotografie: Wolfmann / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

Pokud milujete slazené limonády, je nejvyšší čas, abyste si je nakoupili do zásoby. Později by totiž jejich cena mohla raketově vyletět vzhůru. Vládní poradci totiž navrhují zavést na ně spotřební daň místo zvýšení DPH, aby se zastavilo tloustnutí populace. Neslazené nápoje by naopak zůstaly bez spotřební daně a na současné výši DPH, píše web Měšec.

Zdanění přinese až 3 miliardy korun

Stát uvažuje o zavedení spotřební daně pro slazené nápoje, namísto aby zvyšoval sazbu DPH, jak chce konsolidační balíček, který leží v Senátu. Česká republika je totiž třetí zemí v Evropské unii s největším podílem dospělé populace s nadváhou. Trpí jí více než polovina lidí. Nadváha a později obezita se pak odráží nejen ve výdajích státu do zdravotního systému, ale má také vliv na sociální systém a ekonomickou produktivitu, upozorňuje Měšec.

iZdroj fotografie: Jan Sapák / Creative Commons / CC BY-SA
Slazené nápoje zřejmě brzy v obchodech zdraží. Na stole je totiž nová daň

nápadem na zavedení spotřební daně přišla Národní ekonomická rada vlády, která vychází ze studie výzkumné společnosti PAQ Research s názvem Jak na zdanění slazených nápojů: Komparativní analýza a doporučení reforem. Autory studie jsou ekonom Jakub Komárek a sociolog Daniel Prokop, který je zároveň členem NERVu. Nové zdanění podle nich může ročně přinést 2,7 miliardy korun do státního rozpočtu a miliardy úspor ve zdravotních a sociálních nákladů. Jen omezeně by přitom zasáhlo výrobce, kteří budou motivováni snižovat koncentraci cukru.

Podobná daň už funguje v několika zemích

Zdravotnická skupina NERVu se opatřením inspirovala v Polsku. Stát by podle jejího návrhu měl vybírat z nápojů s obsahem cukru nad padesát gramů na litr spotřební daň tři koruny a čtyřicet haléřů. Za každých dalších deset gramů cukru v nápoji by pak lidé platili 35 haléřů, vysvětluje web ČT24. Jeden litr limonády se 72 gramy cukru by tak byl zdaněn 4,45 korunami. V Evropě má podobnou daň dvanáct zemí, kromě Polska například Finsko, Belgie, Francie nebo Velká Británie, doplňuje web Novinky.  

iZdroj fotografie: Wolfmann / Creative Commons / CC-BY-SA
Milovníci sladkých nápojů by si měli udělat zásoby dokud je čas

Je tedy pravděpodobné, že podobné opatření by mohlo začít platit také v České republice. Lidé, kteří se bez sladkých nápojů neobejdou, by se proto měli raději dopředu zásobit. Ve velkém by totiž nová daň už udělala velkou částku. „Nepřijde mi to zase taková pohroma, sladká limča není přece něco, co potřebujeme denně. Já například piji stejně jen vodu, takže se mě to nedotkne. Navíc je to zdražení o pár korun,“ řekla Událostem247 paní Hedvika ze Sázavy. Členové NERVu chtějí návrh podrobně představit členům vlády do konce roku 2023.

Kupujete si domů slazené nápoje? Pokud ano, jaké? Řekněte nám to v komentářích pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
99 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články