Stejně jako veškeré zdražování, i zdražování elektřiny odnesou občané. Lidé se proto ptají, proč nemůžou podporu zelených zdrojů pokrýt výnosy z prodeje emisních povolenek.
Od příštího roku budeme opět platit poplatky za obnovitelné zdroje tak, jako tomu bylo až do loňského září. Jak jsme na Událostech247 psali nedávno, stát už je totiž plně hradit nebude. Za každou spotřebovanou megawatthodinu tak budou domácnosti a firmy znovu platit poplatek ve výši 599 korun. Stát tento krok odůvodnil klesajícími cenami energií a tím, že lidé už podporu nepotřebují.
Až 5 400 korun ročně navíc
Návrh Energetického regulačního úřadu na nové regulované složky přinese začátkem roku 2024 zdražení energií. Vláda sice slibovala, že s cenami firmám a domácnostem ještě pomůže, ale peníze v rozpočtu na to nemá. Ministr financí Zbyněk Stanjura domácnostem a firmám radí, aby využily dávky a dotace. Psal o tom web Lidovky. Podle ministra je nyní nejdůležitější státní rozpočet.
Pro domácnost, která elektřinou jen svítí a pohání běžné spotřebiče, bude poplatek za obnovitelné zdroje znamenat roční výdaje navíc zhruba 1 800 korun, tedy 125 až 150 korun měsíčně. Domácnost, která elektřinou svítí, vaří, ohřívá s ní vodu a topí, ročně zaplatí zhruba 5 400 korun navíc. Kromě konce státní energetické pomoci stojí za zdražením dotované složky také rozmach obnovitelných zdrojů. Kvůli nim je totiž údržba stálého napětí v distribuční síti nákladnější, píše web TN.
Stát už nést náklady nemůže
Navyšující se počet obnovitelných zdrojů regulovanou složku ceny elektřiny zdraží i kvůli nutnému rozvoji distribuční sítě. Takové investice se pak přenášejí do regulované složky, kde budou hrát velkou roli až v dalších letech, pokračuje TN. „Stát připravuje spotřebitele na to, že tak, jak se mění evropská energetika a více inklinuje k rozvoji obnovitelných zdrojů, není možné, aby tyhle náklady nesl stát. Budou růst a budou je do budoucna platit spotřebitelé,“ uvedl pro TN expert na energetiku Michal Šnobr.
„Už jsem o tom slyšela. Vzhledem k tomu, že na elektřinu máme doma všechno, tak pro nás ta částka bude docela velkým zásahem do rozpočtu,“ řekla Událostem247 paní Ivana z Benešova. Zdražovat má v roce 2024 také regulovaná část ceny za dodávku a tranzit plynu. Nárůst ale nebude tak velký, přestože se má jednat o zhruba 40procentní navýšení. Vliv regulované složky ceny by u plynu neměl mít takový dopad na jeho celkovou cenu, jako je to v případě elektřiny, dodává TN.