Vlastníci zahrad, zpozorněte: Pokud strom na vašem pozemku přesahuje, schytáte pokutu 15 000 000 Kč. Úřady výmluvy nezajímají

Pokud máte vlastní zahradu, máte také různé povinnosti, o kterých možná ani nevíte.

i Zdroj fotografie: Pohled 111/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Když chcete například pokácet strom, musíte dodržovat zákony, Jedním z nich je například zákon České národní rady o ochraně přírody a krajiny, jak Události247 psaly již dříve. Případně pak také vyhláška o ochraně dřevin a povolování jejich kácení. Obě mluví jasně: v případě, že se chystáte pokácet na zahradě strom, musíte mít povolení. 

Vzdálenost opravdu pečlivě kontrolujte

Na pozoru se však musí mít také lidé, kterým nad jejich pozemky vedou dráty elektrického vedení a mají na své zahradě vysoké stromy. Jak redakce Událostí247 vyčetla z informací na stránkách společnosti E-ON, lidé musí stromy, respektive jejich větve kolem drátů, ořezávat a udržovat takzvané ochranné pásmo okolo vedení. V opačném případě jim hrozí vysoké pokuty. Stromy ani jejich větve totiž do drátů nesmí nijak zasahovat. 

Přihlaste se k našemu newsletteru a mimo jiné získáte možnost účastnit se soutěže a mít přehled o dalších nabídkách našich partnerů. Soutěž je pouze pro aktivní odběratele novinek.

iZdroj fotografie: Dezidor/ Creative Commons / CC-BY-SA
Jak jsme již několikrát informovali, majitelé zahrad mají spoustu povinností

Nesmí však být ani v jejich bezprostřední blízkosti. Konkrétní vzdálenost stromů od vedení a velikost takzvaného ochranného pásma se liší v závislosti na typu vedení a definuje ji energetický zákon. U běžného nízkého napětí to musí být mezi větvemi a drátem jeden metr. V případě vysokého napětí bez izolace už to musí být 7 metrů. Pokud vám nad zahradou vede velmi vysoké napětí, může být nutná vzdálenost dokonce až 30 metrů.

Pokud si netroufáte, zavolejte odborníky

Pokud dodavatel energie zjistí, že toto nařízení není dodržováno, pošle majiteli pozemku nejprve dopis, ve kterém ho na nedostatky upozorní. Pokud však ani potom stromy neořežou, mohou už přijít opravdu velké pokuty. Pro fyzické osoby to může být až 100 000 korun. Firmy by však mohly zaplatit dokonce až 15 000 000 korun. Jestli větve předpisově ořezáváte, je také potřeba, abyste u toho byli opravdu opatrní.

iZdroj fotografie: Christine Johnstone/ Creative Commons / CC-BY-SA
Stromy poblíž elektrického vedení nemají co dělat

Pokud byste se rozhodli, že kvůli drátům uříznete rovnou celý strom, raději si zavolejte odborníky. Plzeňská policie informovala, že 63letý muž a 58letá žena káceli na svém pozemku topol, který vrchní částí spadl na nadzemní elektrické vedení a způsobil zkrat. Tím došlo na hodinu k přerušení dodávky elektřiny pro několik obcí. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu poškození a ohrožení provozu obecně prospěšného zařízení z nedbalosti.

Slyšeli jste už o tomto zákoně?

Diskuze Vstoupit do diskuze
Autor článku

Martin Dvořák

Martin Dvořák se dal na kariérní cestu redaktora s jasným cílem. Věnovat se rešerši finančního a bankovního sektoru a rozklíčovat všechny skryté nástrahy světa financí. Vždy chtěl pomocí svých článků čtenářům pomoci zorientovat se ve světě plném poplatků, hypoték, půjček a mnoha dalších finančních termínů. Zastává stanovisko, že každý by měl mít právo na přesné a jasné informace, což zahrnuje i finance. Proto sám testuje různé bankovní produkty a služby, na denní bázi sleduje novinky týkající se poplatků a následně dává čtenářům vědět, jaké triky jednotlivé instituce používají, aby z nás dostaly peníze.

Zobrazit další články