Vlastníkům zahrad hrozí pokuta stovky tisíc korun. Stačí malé zaškobrtnutí a už se vezete

Ne všichni to možná ví, ale řada činností, jež lidé na svých zahradách provádí, podléhá přísným omezením. Kdo je nebude respektovat, může dostat mastnou pokutu.

i Zdroj fotografie: I.Sáček, senior/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Různé zákony a vyhlášky omezují celou věcí, včetně činností, jež lidé provádí na svých vlastních zahradách. Ne všichni o tom možná ví, ale pokuta jim může v určitých případech hrozit i za obyčejné sekání trávy nebo třeba pálení starého listí. Může stačit jedno pochybení a problém je na světě.

Ne vždy je sekání trávy povoleno

V některých případech může být pokutováno i rádoby obyčejné sekání trávy. Konkrétně se to může stát lidem, kteří budou své zahrady sekat ve dnech nebo časech, kdy je to obecními vyhláškami zakázané. Může jít třeba o zákaz provádění hlučných činností, tedy i sekání trávy v neděli anebo v době nočního klidu.

Kdo bude nesprávně sekat trávník na vlastní zahradě, dostane pokutu až 500 000 Kč

iZdroj fotografie: Ervinpospisil / Creative Commons / CC-BY-SA
Ne vždy je sekání trávy povolené

Události247 psaly například o vyhlášce ve Starém Městě ve Zlínském kraji, kde platí zákaz sekání každou neděli. Kdo bude vyhlášku porušovat, hrozí mu pokuta 5 tisíc korun, v krajním případě, kdy by se přestupek dostal do správního řízení pak až 30 tisíc korun. Pokuta několik stovek korun až 100 tisíc korun pak hrozí těm, kteří by hlučné stroje, mezi něž sekačka patří, použili v zakázané časy v Ostravě-Mariánských Horách. Zde zákaz platí každou neděli a o svátcích, v ostatní dny pak v době d 8 do 10 hodin večer, píše web iDnes.

Pokuta hrozí i za vypalování trávy

Přísně zakázána je také další činnost, kterou někteří lidé na svých zahradách zejména v jarních měsících provádí. Jde o vypalování trávy. O nebezpečí této činnosti psaly Událosit247 již dříve. Důkazem toho, jaké následky to může mít, jsou například letošní zásahy hasičů na Plzeňsku, o nichž informuje web iDnes. V důsledku vypalování se zde požár na několika místech rozšířil i na okolní keře, stromy a trávu a zasahovat tak museli hasiči.

Za oheň na vlastní zahradě vám hrozí pokuta až 1 000 000 Kč

iZdroj fotografie: Pohled 111 / Creative Commons / CC-BY-SA
Zákony a vyhlášky omezují řadu aktivit, jež lidé provádí na zahradách

A co hrozí těm, kteří by se pro vypalování i přes zákaz rozhodli? Jak dodává server iDnes, ignorování zákona může vést k udělení vysoké sankce. Pokuta může dosahovat až 25 tisíc korun u fyzických osob, podnikatelům a právnickým osobám pak hrozí až 500 tisíc korun.

Platí i ve vaší obci vyhláška zakazující sekání trávy v určitých dnech či hodinách? Napište nám o tom do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
129 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články