Pozor: Vlastníte jednu z těchto věcí? Nově za to musíte v roce 2024 státu platit peníze. Kdo to neudělá, ten dostane obří pokutu

Mnoho Čechů se musí připravit, že si od letoška připlatí na mnoha daních. Netýkají se náhodou tyto změny i vás?

i Zdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
                   

Daně jsou osvědčený způsob, jak snadno a rychle zvýšit státní výdaje. Stát to moc dobře ví a náležitě tohoto nástroje také využívá. Od letoška tak na Čechy dopadne vyšší daňové zatížení hned na několika frontách. Jak psaly Události247, zvýší se daň z přidané hodnoty na vodné a stočné a naopak skončí či se výrazně omezí mnohé daňové úlevy. To ale není všechno. Zjistěte, jak stát letos Čechy obere o peníze.

Stát si od vlastníků nemovitostí vezme další peníze

Nemovitosti jsou vděčným zdrojem daní. Od roku 2024 proto nastane významná změna ve výši daně z nemovitosti. Kromě toho, že se celkově tato daň zvýší dojde také k přesunům některých typů staveb do jiných daňových sazeb, píše web Peníze. Pokud tedy nějakou nemovitost vlastníte, dejte si na to pozor. Když vše správně nezaplatíte, hrozí vám mastná pokuta.

Vláda se rozhodla podojit Čechy na daních. Nejhůř dopadnou ti nejchudší

V průměru se daň z nemovitosti od letoška zvýšila na 1,8 násobek, píše web Seznam Zprávy. Ano, čtete správně. Tento povinný poplatek se z roku na rok zvýšil o neuvěřitelných 80 procent. Zatímco loni tak majitelé pražského bytu o velikosti 70 metrů čtverečných platili na této dani 1700 korun, letos už to bude zhruba 2500 korun.

U jakých nemovitostí dojde ke změnám sazeb?

Konkrétně se změna týká například vlastníků garáží. Nejenže si kvůli přesunu těchto objektů do vyšší sazby připlatí, ale ještě navíc budou nově muset podávat daňové přiznání. S vyšší zdaněním budou muset od letoška počítat i majitelé rekreačních objektů. Zde však alespoň nebude nutné podávat daňové přiznání. A nepříjemné změny čekají také ty, kteří část svého domu pronajímají turistům. I tito Češi budou muset státu odvádět větší daň. Pokud tedy jednu z těchto věcí vlastníte, připravte se, že nově budete muset státu platit nemalé peníze navíc.

iZdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
Daň z nemovitosti od letoška stoupla v průměru asi o 80 procent

A co lidem hrozí, pokud nová pravidla nebudou respektovat? Jak upozorňuje server BusinessInfo, za nepodání daňového přiznání a nezaplacení daně může Čechům hrozit pokuta až do výše několika set tisíc korun. Raději si tedy na tyto věci dejte dobrý pozor. Jinak se vám i stará garáž či chata může pěkně prodražit.   

Dotknou se změny v dani z nemovitosti i vás? Napište nám do komentářů pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
115 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články