Vlastníte zahradu? Letos se za častý nešvar udělují pokuty v řádech stovek tisíc korun. Raději si dejte pozor

Tento způsob likvidace bioodpadu je v Česku zakázaný. Kdo nařízení poruší, může za to dostat vysokou pokutu.

i Zdroj fotografie: Keith Evans/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Léto je obdobím, kdy lidé rádi grilují a dělají táboráky. Zároveň je to ale také doba, kdy kvůli suchu a horku často vznikají požáry. Mnohdy je tak rozdělávání ohňů dokonce i zakázáno. Jak redakce Událostí247 dohledala na webu královehradeckých hasičů, předloni například platil zákaz od 10. července, přičemž pokuty za porušení mohly činit až 15 tisíc korun, v případě vzniku požáru dokonce 25 tisíc korun. A ještě vyšší sankce může hrozit v případě, že budou pálit bioodpad. A to celoročně.

Od letošního března došlo k zásadní změně

Jak redakce Událostí247 zjistila na webu Ministerstva životního prostředí, od letošního března začala platit novela zákona o ochraně ovzduší. Ta kromě jiného nově zakazuje pálení biologického odpadu, jako je mokrá tráva, čerstvé větve nebo listí. A to plošně po celém Česku. Dosud totiž tuto činnost mohly regulovat jednotlivé obce, připomíná web hasičů obce Svatý Mikuláš.

Přihlaste se k našemu newsletteru a mimo jiné získáte možnost účastnit se soutěže a mít přehled o dalších nabídkách našich partnerů. Soutěž je pouze pro aktivní odběratele novinek.

iZdroj fotografie: HZS ČR
Pálení biologického odpadu je zakázané

Hlavním důvodem je snaha o zlepšení čistoty ovzduší. Jak ostatně dokazuje nedávné zkoumání vědců na jižní Moravě, pálení mokrého bioodpadu ovzduší skutečně významně zhoršuje, což jsme zjistili z informací webu Ekolist. Právě z pálení bioodpadu totiž vznikalo Jednoduše řečeno tak lidé nyní mohou na svých zahradách pálit pouze suchý materiál, ať už je to klasické naštípané dříví, nebo třeba suché větve. Opékání špekáčků či grilování je tedy samozřejmě povoleno.

Pokuty za porušení zákona jsou vysoké

Redakce Událostí247 dále zjišťovala, jaké sankce lidem hrozí v případě, že by zmíněné nařízení porušili. A rozhodně se nejedná o nízké částky. Z informací na webu obce Kunčice pod Ondřejníkem vyplývá, že výše pokuty se může pohybovat od 500 až do 150 tisíc korun.

iZdroj fotografie: Lubor Ferenc/ Creative Commons / CC-BY-SA
Lidé by bioodpad měli raději třeba kompostovat

Řada lidí nejspíš s nařízením nebude souhlasit. Mnozí mají pocit, že na své zahradě si mohou dělat, co chtějí a pokud kouř nejde k sousedům a oni pálením nikoho neobtěžují, není důvod jej zakazovat. Podle redakce Událostí247 je ale důležité mít na paměti, že právě zhoršená kvalita ovzduší je něco, co pak v důsledku může obtěžovat všechny obyvatel obce. Lidé by si tak měli zvyknout bioodpad likvidovat jinak, například kompostováním či odvozem do bio kontejnerů než jeho pálením. Vyhnou se pokutě, a ještě přispějí ke zdravějšímu vzduchu.

Jak bioodpad ze své zahrady likvidujete vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články