Pozor: Volali vám z tohoto telefonního čísla? V sekundě vám vyluxují bankovní účet

V dnešní době by měli být lidé mimořádně obezřetní, aby nenaletěli podvodníkům. Jejich triky jde často jen stěží odhalit.

i Zdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
                   

Nejrůznějších internetových či jiných podvodů v poslední době rychle přibývá. Jak píše web Mobilenet, při meziročním srovnání například loni policie zaznamenala u registrovaných skutků spáchaných v kyberprostoru nárůst o 10 procent. Často se přitom jedná o takzvaný spoofing, kdy podvodníci volají z telefonního čísla, které se tváří jako z oficiální známé instituce. Pokud by podvodníci volali i vám, dejte si na ně dobrý pozor. Když jejich metodám podlehnete, v  sekundě vám vyluxují bankovní účet.

Případy, kdy podvodníci lidem vybrali bankovní účet se dějí

Častou taktikou je takzvaný „falešný bankéř“. Tato metoda spočívá v telefonickém kontaktování potenciálních obětí s tím, že jejich bankovní účet je kvůli kybernetického útoku v ohrožení, popisuje web Seznam Zprávy. Cílem však není lidi skutečně varovat před nebezpečím, ale vyvolat v nich strach. Cesta k jejich financím už pak bývá snadná.

Zvedl telefon a vzápětí přišel o 626 000 Kč. Stát se to může ještě dnes i vám

Že tyto případy skutečně existují dokazuje příběh muže, o němž psaly Události247. Ten uvěřil podvodníkovi, který se vydával za pracovníka centrální banky a přišel kvůli tomu o 345 tisíc korun. Existují však i další triky. Jak rovněž varovaly Události247, častým lákadlem, které podvodníci používají jsou investice do kryptoměn.

Co dělat, když podvodník zavolá?

Odhalit, že se jedná o podvodné telefonní číslo vůbec není snadné. Jak totiž popisuje web Policie ČR, podvodníci využívají takzvaného spoofingu telefonního čísla, což znamená, že dokáží napodobit jakékoliv telefonní číslo, tedy i infolinku banky“.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Častým terčem podvodníků jsou senioři

Jak radí web Seznam Zprávy, vždy je dobré být obezřetný a ověřovat si, s kým komunikujete. Rovněž nevěřte až příliš výhodným a lákavým nabídkám rychlého výdělku. Samozřejmě pak přes telefon neposkytujte žádné citlivé údaje. „V případě podezření se nebojte říci si o pomoc, kontaktujte svou banku, policii apod,“ dodává server Seznam Zprávy.

Volal vám někdy podvodník? Podělte se s námi o své zkušenosti v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
133 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články