Nakoupit si v poslední době v obchodě s potravinami nezávadné jídlo se stává téměř adrenalinovým zážitkem.
Inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce provádějí pravidelné kontroly kvality potravin a bohužel se jim často podaří odhalit některé nekvalitní výrobky. Nedávno jsme například na Událostech247 informovali o tom, že některé typy balených sýrů italského typu byly v obchodech plesnivé. Například sýr Grana Padano, který se prodával v Tescu.
Plesnivé italské sýry
Pokud máte rádi italskou kuchyni a při vaření těstovin nebo jiných specialit používáte třeba sýr PARMIGIANO REGGIANO, měli byste být při jeho nákupu opravdu opatrní. Ten, který prodávali v Tescu, byste mít doma určitě nechtěli. Jak Státní zemědělská a potravinářská inspekce informovala na svém webu Potraviny na pranýři, u části z kontrolovaných balení se pod neporušeným obalem vyskytovaly kolonie plísní viditelné pouhým okem.
Potravina se nepovažuje za bezpečnou, pokud jeví známky kažení. Proč bylo zboží závadné, se neví. Při kontrole totiž nebyly zjištěny nevyhovující teploty skladování tohoto výrobku a potravina neměla ani prošlé datum minimální trvanlivosti. Tesco má s prodejem italských balených sýrů problémy dlouhodobě. Například zmíněný výrobek GRANA PADANO byl také plesnivý na povrchu. Lidé ho navíc mohou mít ještě doma, protože mu trvanlivost končí až 24. září 2024.
Jak postupovat při vrácení zboží
Někdy se ovšem může stát, že si domů přinesete prošlé zboží, protože jste se zapomněli podívat na datum spotřeby, nebo zjistíte, že je výrobek zkažený. Jak postupovat radí web Kupi. Musíte předložit účtenku, aby bylo jasné, že jste prošlé nebo zkažené zboží nakoupili právě v dané prodejně. „Závadné zboží jsem koupila několikrát, ale už se mi nechtělo vracet zpátky. Kdoví, jestli by mi reklamaci vůbec uznali,“ řekla Událostem247 Marta Vltavská z Hustopečí.
Řešením je většinou výměna zboží nebo vrácení peněz. O způsobu reklamace rozhoduje prodejce, nikoliv zákazník. Pokud by vám v obchodě nevyhověli, můžete se obrátit na státní kontrolní úřady, jako je Česká obchodní inspekce a Státní zemědělská a potravinářská inspekce. Takový postup sice nezaručí, že dostanete nové zboží či své peníze zpět, ale dojde k prošetření, jestli obchod postupoval podle zákona.