Podvodníci mají další lest na důchodce: Vše začíná prohlídkou u lékaře, vybílenou peněženkou končí

Podvodů v Česku přibývá. Často jde o přitom o dávno známé triky.

i Zdroj fotografie: Blue0ctane / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Nově se v Česku objevuje zákeřný způsob, jakým podvodníci cílí zejména na důvěřivé důchodce. Vše začíná zdánlivě nevinnou prohlídkou u lékaře. Podfukáři se vydávají za zástupce pojišťoven nebo lékáren a nabízejí seniorům telefonicky bezplatné zdravotní vyšetření. Vše ovšem může dopadnout velmi tragicky, jak jsme před několika měsíci psali na Událostech247.

Prohlídka je jenom záminka

Šmejdi pozvou důchodce na předem určené místo. O tom, že se na místě budou prodávat předražené výrobky, které senioři často ani nepotřebují, se ale důchodci nedozví. Jakmile přijdou na místo, snaží se důvěřivým starším generacím prodat své produkty Obvykle jde o doplňky stravy.

Nový podvod na důchodce: Falešnou prohlídkou u lékaře vše začíná, prázdnou peněženkou končí

Ondřej Moravčík, mluvčí policejního prezidia v minulosti popsal, jak tento podvodný trik funguje. „Jdete někam pod nějakou záminkou a tam vám pak nabídnou něco jiného.“ K celé věci se předtím vyjádřil i mluvčí České obchodní inspekce Jiří Fröhlich. „Podvodníci se třeba vydávali za nemocnici a pozvali je na adresu na pražské Evropské ulici.

Podvodné telefonáty jsou poměrně časté

Ačkoliv jde o starý trik v novém kabátě, důchodci by se i přesto měli mít na pozoru. Nemusí jít pouze o falešnou lékařskou prohlídku. V poslední době jsou velmi oblíbené i SMS zprávy od falešných bank a kurýrních společností, které se z důvěřivých lidí snaží vylákat peníze nejrůznějšími způsoby, jak jsme vás již informovali před několika dny na Událostech247.

iZdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
Podvodné SMS jsou v Česku poměrně časté

Jakmile důvěřivý člověk jednou naletí na podobný podfuk, často už není cesty zpět. V případě SMS zpráv jde o pár kliknutí a vyplnění kreditní karty, což vede k vybílenému bankovnímu účtu. Naopak v případě falešných lékařských prohlídek budou prodejci na místě často na seniory tlačit, aby si produkt zakoupili. Zároveň je u toho budou přesvědčovat, proč by si danou věc měli koupit. Často je pak pro seniory na místě jednodušší podlehnout a nehádat se s podvodníkem, který se vydával například za lékaře.

Setkali jste se někdy s podobným podvodem? Vaše zkušenosti nám napište dolů do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
146 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články